PILNE: Rząd zdecydował w kwestii konfiskaty samochodu pijanym kierowcom. Zaskakujący finał szykowanej ustawy

PILNE: Rząd zdecydował w kwestii konfiskaty samochodu pijanym kierowcom. Zaskakujący finał szykowanej ustawy

paliwo-rzad-lpg

Podaj dalej

Konfiskata samochodu szykowana przez rząd to najmocniejszy bat na pijanych kierowców. Mając świadomość, że można stracić dziesiątki, a nawet setki tysięcy pieniędzy, mało kto by ryzykował prowadzić samochód po alkoholu. Ale okazuje się, że taka ustawa nie wejdzie w życie – przynajmniej na razie. Wygląda jednak na to, że jej los jest przesądzony.

Rząd jednak na nie

piwo alkohol kierowca
fot. freepik

Projekt ustawy nie znalazł poparcia w Sejmie i głosami większości został odrzucony. Nie będzie zatem nowelizacji Kodeksu karnego w kwestii tego, aby surowiej karać pijanych kierowców. Zablokowanie projektu praktycznie oznacza, że nie ma on szans na to, aby wejść w tej kadencji sejmu, a skoro nie w tej to praktycznie w żadnej.

Wygrali kierowcy? Trudno oceniać to w takich kategoriach, ale na pewno mogą czuć się bardzo wolni w tej kwestii. Na ich barkach nie będzie świadomości tego, jak wiele mogą stracić, gdy będą prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Rząd zatem przegrał, choć bardzo mocno rozdmuchał kwestie związaną z karaniem w ten sposób.

Ustawa zakładała, że każdy kierowca który wydmucha ponad 1,5 promila traci swój samochód. Z kolei kierowca który ma w swoim organizmie co najmniej 0,5 promila alkoholu, także traci swój dorobek. Jeżeli dana osoba prowadziłaby nie swój samochód postawiona zostałaby w jeszcze gorszej sytuacji. Straciłaby nie to na co zarobiła wcześniej, a musiałaby wydać wartość auta którym prowadziła.

kierowca mandaty prędkość autostrada oszczędność paliwa
Freepik

Ustawa mocno dziurawa?

Przepisy na pierwszy rzut oka wydawały się bardzo dobre. Mimo wszystko dopracowanie ich i doprecyzowanie to druga kwestia. I zapewne to przesądziło o tym, że nie znalazło to poparcia w Senacie. Chodzi o kwestie, które dość mocno można łatwo ominąć. Wynajem taniego samochodu na weekend, czy drugi tani pojazd w domu. Zrobiłaby się patologia wśród patologii pod tym względem.

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News