PILNE: Od 1 stycznia diesel, benzyna i LPG będą droższe niż do Sylwestra. Prawda o której się nie wspomina

PILNE: Od 1 stycznia diesel, benzyna i LPG będą droższe niż do Sylwestra. Prawda o której się nie wspomina

ceny paliw diesel

Podaj dalej

Taniej, drożej, ale taniej – tak w skrócie będziemy płacić za diesel, benzynę i LPG w najbliższych dniach. Ustawa obniżająca ceny paliw już funkcjonuje, ale rzadko wspomina się o tym, że ma ona w sobie coś więcej niż samą obniżkę. Bo tak dzieli się na dwa etapy – większa oraz nieco mniejsza. A to będzie dość kluczowe dla końcowych cen paliw.

Diesel, benzyna i LPG taniej oraz drożej

diesel

Ustawa, która weszła w życie obniża czasowo akcyzę na prąd i paliwa, a także znosi podatek od sprzedaży detalicznej paliw. Stawki będą jednak obniżone na dwa etapy – do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia przyszłego roku. Będą one wynosić: na benzyny silnikowe – 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe – 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

Z kolei od Nowego Roku stawka na akcyzę będzie wyglądała następująco: na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg. Gołym okiem widać, że będą one wyższe, niż od 20 grudnia do końca roku.

Nie jest to jednak w pełni wymysł rządu, a bardziej wynika to z innych obowiązujących dokumentów. Różnice nie są jednak znaczące i wpłyną wyłącznie groszowo na ceny paliw. Mimo wszystko warto mieć na uwadzę, że obniżka choć będzie obowiązywała cały czas, to będzie ona już nieznacznie mniejsza na kolejne pięć miesięcy.

paliwo cena tankowanie samochodu

Stacje paliw będą informowały kierowców

Tankując paliwo przy płaceniu będziemy poinformowani o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej. Stacje paliw są zobowiązane do tego, że sprzedając diesel, benzynę czy LPG muszą poinformować kierowców, z czego wynika niższa cena.

Co za tym idzie, lepiej zatankować paliwo jeszcze na koniec roku, niż na jego początku. Choć tak naprawde na cenę końcową będzie miała wpływ cena ropy czy wartość złotówki, niż z czasem sama obniżka akcyzy.

diesel benzyna ceny paliw cena

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News