PILNE: Mandat od 1 stycznia znów ze zmianami! Wprowadziła je sejmowa komisja infrastruktury

PILNE: Mandat od 1 stycznia znów ze zmianami! Wprowadziła je sejmowa komisja infrastruktury

policja mandat kierowca

Podaj dalej

Już od dłuższego czasu wiadomo, że mandat będzie znacznie droższy od nowego roku. Obecnie prace z tym związane znajdują się na etapie sejmowej komisji infrastruktury. Ta opowiedziała się za większością senackich poprawek do noweli, która zaostrza kary kierowców łamiących przepis przepisy ruchu drogowego.

Mandat z kilkoma zmianami

Większość zmian jakie zostały wprowadzone miały charakter głównie doprecyzowujący. Z najważniejszych rzeczy warto zwrócić uwagę na poprawki w sprawie możliwości usuwania z centralnej ewidencji kierowców nie tylko danych o wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, ale także danych o ich uiszczeniu.

Warto zwrócić uwagę także na inną rzecz. Jedna ze zmian pozwala uprawnia prokuratora do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie dla osoby poszkodowanej profesjonalnego pełnomocnika do wytoczenia powództwa o rentę z ustawy o prokuraturze do Kodeksu postępowania cywilnego. Z kolei odrzucono propozycję, która zakładała, że pieniądze za mandat będą trafiały to jednostki samorządowej. Miało tak być w przypadku, gdy grzywnę nałoży funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego.

Co zmienia nadchodząca regulacja? Głównie maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Poprawia ”łatwość” uzyskiwania renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego. Wypłaca ją sprawca (kierowca) umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Będzie dużo drożej

Kierowcy będą musieli dokładnie nauczyć się nowego taryfikatora, aby mieć świadomość, jaki mandat na nich czeka. Warto wiedzieć, że za nieustąpienie pieszemu przejścia na pasach możemy zapłacić 1 500 złotych. Z kolei za jazdę z prędkością większą o 30 km/h, grzywna będzie wynosić minimum 800 złotych.

Ale sam taryfikator pokazuje, że stawki za praktycznie każde wykroczenie poszły znacząco w górę. Ma to przyczynić się do większego bezpieczeństwa na drodze. W ostatnich miesiącach czy latach niestety wciąż duża liczba osób traci zdrowie i życie, przez niebezpieczną bądź nieodpowiedzialną jazdę.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News