PILNE: Koniec z obniżkami ceny paliw w Polsce! Dlaczego za diesel i benzynę zaczynamy znów płacić więcej

PILNE: Koniec z obniżkami ceny paliw w Polsce! Dlaczego za diesel i benzynę zaczynamy znów płacić więcej

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Wszystko, co dobre szybko się kończy i tak samo jest z ceną za diesel i benzyną. To koniec obniżek, z którymi mieliśmy do czynienia przez ostatnie niemal półtora tygodnia. Nadchodzi moment, gdzie ceny paliw przez kilka dni będą się utrzymywać, a później niestety drożeć. Jak daleko tym razem zajdzie koszt jednego litra?

Diesel i benzyna zaczną drożeć

diesel ceny paliw
fot. freepik

Czwartek był dniem, w którym giełda powiedziała stop dalszym obniżkom ceny paliw. W ciągu dnia ropa Brent zdrożała o nieco ponad 10 dolarów i osiągnęła poziom bliski 107 dolarów. Piątkowy poranek wskazuje dalsze podwyżki, bo tuż o poranku kwota ta zbliża się do 110 dolarów. Oznacza to jedno – ceny hurtowe paliw przestaną spadać i mogą nawet zacząć rosnąć.

A wraz za nimi będzie rosła cena detaliczna za diesel i benzynę. Mimo dobrych prognoz wygląda na to, że benzyna nie będzie kosztowała poniżej 6 złotych, a diesel nie osiągnie z kolei kwoty mniejszej niż 7 złotych. Kluczowe dla dalszych cen paliw będzie to, jak zakończy się giełda przed weekendem i jak rozpocznie się w kolejnym tygodniu.

Teraz przez kilka dni będziemy mieli do czynienia ze stagnacją na stacjach paliw. Będą utrzymywały się ceny paliw, z którymi mamy obecnie styczność. Stacje paliw nie zdążyły ich obniżyć w pełni do cen, które powinny obowiązywać. Mogą zatem teraz bezpiecznie poczekać i zobaczyć co będzie się dalej działo na rynku. Chwilowe zatrzymanie, może niebawem przynieść kolejne podwyżki.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik.pl

Ceny paliw do korekty

Niektórzy zwiastują, że nadchodzące podwyżki nie będą symboliczne, a będzie to po prostu tzw. druga fala. Koniec końców ceny paliw mogą okazać się znacznie większe niż miały miejsce przy ostatnich najwyższych cenach paliw, z którymi mieliśmy styczność. W hurcie diesel kosztował 1,50 zł więcej niż obecnie za litr, natomiast benzyna około złotówki. To bardzo duże ceny, biorąc pod uwagę, że wszystko dzieje się w przeciągu niecałych dwóch tygodni.

To też najlepszy dowód na to, że nie wiadomo co będzie za kolejne dwa tygodnie i np. na koniec kwietnia. Niby okres niewielki i zawsze łatwy w przewidzeniu i kontrolowaniu, lecz nie teraz. Duże brak rosyjskiej ropy na rynku mogą sprawić, że popyt nie będzie w stanie nadążyć za podażą. To doprowadzi do tego, że kierowcy znów zaczną więcej płacić za diesel i benzynę.

diesla diesel benzyna
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News