Pierwszy McLaren Senna już na drodze

Pierwszy McLaren Senna już na drodze

Podaj dalej

1000 godzin. Tyle trwało wyprodukowanie pierwszego egzemplarza limitowanego modelu McLaren Senna. Sygnowany nazwiskiem legendy F1, Ayrtona Senny super-samochód jest napędzany silnikiem V8 o mocy 800 KM.

Geneza powstania nowego modelu ze stajni jest oczywista. To hołd oddany dla kierowcy wyścigowego Ayrtona Senny, który w barwach brytyjskiej ekipy zdobywał tytuły mistrzowskie w latach 1988, 1990 i 1991. Będzie to seria limitowana, ograniczona do 500 sztuk.

Pierwsza z nowej serii została właśnie dostarczona dla klienta ze Stanów Zjednoczonych. Dokładnie samochód trafił do rezydenta z Nowego Jorku, który zamówił McLarena Senna w charakterystycznym zielonym kolorze nadwozia fux green. On także nawiązuje do okresu startów Brazylijczyka w brytyjskim zespole F1 (zielony pas na kasku). Samochód napędza podwójnie doładowany silnik V8 o mocy 800 KM i 800 Nm maksymalnego momentu. Wyścigowe barwy zostały naniesione na nadwozie wykonane z włókna węglowego. Identycznym materiałem są wykonane niektóre elementy we wnętrzu, które perfekcyjnie komponują się ze skórzaną tapicerką w kolorze białym.

McLaren Senna melduje się następującymi osiągami. Rozwija maksymalną prędkość 340 km/h a pierwszą setkę osiąga z miejsca w 2,8 s. Masa własna auta to 1198 kg. Zaawansowana aerodynamika pozwala na wygenerowanie 800 kg docisku. W teorii ma być szybszy niż McLaren P1 GTR. Model Senna będzie wyposażony także w nową konstrukcję zawieszenia RaceActive Chassis Control (RCC II). Auto posiada również ceramiczne hamulce, które uznane są za najbardziej zaawansowaną konstrukcję zamontowaną w drogowym modelu pochodzącego z garażu w Woking.

Brytyjczycy biorą pod uwagę wystawienia Senny w serii wyścigowej. Najgłośniej jest o Le Mans. Taka decyzja wymagałaby jednak podjęcia kilku zmian w konstrukcji auta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News