Parys znowu dominuje

Parys znowu dominuje

Podaj dalej


PL16_0151

Piąta runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe na niemiecki torze EuroSpeedway Lausitz miała odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Czy przełamanie pasma zwycięstw Piotra Parysa na torze Pannonia-Ring było tzw. wypadkiem przy pracy, czy też oznaką rosnącej formy czołowych zawodników? Teraz wiemy już, że mimo nie rezygnujących z walki konkurentów, młody zawodnik z Lublina nie ma zamiaru wypuścić mistrzowskiego tytułu z rąk.

W grze o czołowe lokaty pozostaje między innymi Marcin Jaros, który podczas rundy na Lausitzringu pokazał swój potencjał już w trakcie treningów oraz w kwalifikacjach. Ustępując jedynie startującemu w klasie Gość Christoferowi Bauerowi i wyprzedzając prowadzącego w klasyfikacji generalnej Piotra Parysa oraz doświadczonego Marcina Jedlińskiego, kierowca ze Zgorzelca udowodnił, że do Lausitz przyjechał walczyć o zwycięstwo. Piąty w kwalifikacjach był Piotr Wójcik, a w klasie S najszybszy okazał się Robert Kępka.

PL16_0149

Właśnie w takiej kolejności czołowi zawodnicy pucharu ustawili się na starcie pierwszego sobotniego wyścigu. Marcin Jaros już w pierwszym zakręcie zdołał wyprzedzić Christofera Bauera, który następnie stoczył pojedynek o drugą lokatę z Piotrem Parysem. Lider cyklu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe zdołał wyprzedzić bardziej doświadczonego, niemieckiego kierowcę i szybko zbliżył się do prowadzącego Jarosa. Ten jednak nie zamierzał zostawiać lublinianinowi miejsca do wyprzedzania. Dopiero na 9 okrążeniu Parys zdołał wcisnąć się przed starszego kolegę z zespołu Lukas Motorsport i już nie oddał prowadzenia aż do mety. Trzecie miejsce w wyścigu zajął Christofer Bauer, ale na podium zobaczyliśmy trzeciego w pucharowej rywalizacji Piotra Wójcika. Robert Kępka potwierdził dobrą formę z kwalifikacji i wygrał wyścig w klasie S.

Kluczową rolę w zaciętej rywalizacji kierowców Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odegrała praca silników wyścigowych modeli 911 GT3 Cup. Jednostki napędowe Porsche korzystają z olejów silnikowych Platinum, produkowanych przez polską firmę Orlen Oil – strategicznego partnera serii. W wyniku tej kooperacji oleje silnikowe Platinum mogą być stale rozwijane i udoskonalane, dzięki czemu klienci otrzymują produkt najwyższej światowej jakości. O równie ważne w wyścigach samochodowych opony, zadbała firmy Michelin, która jest wyłącznym dostawcą ogumienia dla całego pucharu.

PL16_0150

Drugi wyścig, niemieckiej rundy cyklu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe wystartował w niedzielne południe. Z pole position ruszał tym razem Piotr Parys, który miał oczywiście jeden cel – dowieźć prowadzenie do mety. W tym dość trudnym zadaniu, nie pomagała mu pogoda, bo z chmur, które pojawiły się nad torem zaczął padać deszcz. W niełatwych warunkach Piotr Parys zachował zimną krew i nie stracił prowadzenia nawet na moment. Kolejny udany występ zaliczył Christofer Bauer, który zajął drugie miejsce. Zgodnie z regulaminem, na podium nie zobaczyliśmy zawodnika z klasy Gość, dlatego poza zwycięskim Parysem, szampana otworzyli drugi Marcin Jaros i trzeci Marcin Jedliński. Czwarte miejsce w punktacji pucharu zajął Mariusz Urbański, który stoczył zacięty pojedynek z Piotrem Wójcikiem. W klasie S po raz kolejny tryumfował Robert Kępka.

Kolejna runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się na torze Slovakia Ring, na którym to rozpoczęła się tegoroczna rywalizacja markowego pucharu Porsche. Kto okaże się najszybszy na słowackim obiekcie, dowiemy się w trzeci weekend sierpnia.

PL16_0154

Wypowiedzi po piątej rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

Piotr Parys„Cały weekend muszę zaliczyć do udanych. Kwalifikacje zakończyłem na trzecim i pierwszym miejscu, dlatego czułem lekki niedosyt i zakładałem, że pierwszy wyścig będzie bardzo ciężki. Nie pomyliłem się, bo rywalizacja z Christoferem Bauerem i Marcinem Jarosem była zacięta, a sytuacje pogarszała wysoka temperatura i zaduch. Marcin Jaros bardzo długo kazał mi czekać na dogodną sytuację do wyprzedzenia, ale gdy tylko zauważyłem, że na jednym z zakrętów zaczyna go lekko wynosić, zaatakowałem od wewnętrznej i po długiej prostej byłem w lepszej sytuacji na wejściu w kolejny zakręt. W drugim wyścigu pogoda uległa znaczącej zmianie. Jechałem na oponach typu slick i musiałem bardzo uważać, bo nad torem zaczął kropić deszcz. Do wyścigu startowałem z pierwszej pozycji, którą udało mi się utrzymać, ale przez większość czasu musiałem uważać na Christofera Bauera. Bardzo się cieszę z kolejnych dwóch wygranych i z tego, że w stu procentach zrealizowałem założony plan.”

Marcin Jedliński„O pierwszym wyścigu niewiele można powiedzieć. Zepsułem start i praktycznie zostałem w miejscu, kiedy reszta stawki odjechała. Byłem w stanie odzyskać około 6-7 pozycji, jednak z powodu błędu na początku, czołówka była już zbyt daleko, aby powalczyć o podium. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość. W niedzielę natomiast miałem idealny start, już nic nie kombinowałem, przez co na początkowych okrążeniach znalazłem się zaraz za Piotrkiem Parysem. Taki stan rzeczy utrzymywał się praktycznie do samego końca, jednak wtedy popełniłem błąd w jednym z zakrętów i wyjechałem lekko na trawę. Postanowiłem odpuścić gaz, bo ratowanie na siłę mogłoby skończyć się obrotem, jednak błąd był na tyle duży, że Marcinowi Jarosowi udało się mnie wyprzedzić. Trochę pechowa sprawa, jednak lubię takie wyścigi, gdzie jest dużo akcji podczas jazdy dobrym tempem. Mam nadzieję, że do końca sezonu będzie jeszcze okazja by powalczyć w taki sposób.”

Wyścig 1 – Porsche Platinum GT3 CCCE – (25 minut + 1 okr.)

1. Piotr Parys
2. Marcin Jaros +6.049
3. Christofer Bauer +6.736
4. Piotr Wójcik +20.546
5. Marcin Jedliński +24.265
6. Mariusz Urbański +34.985
7. Stefan Oschmann +36.229
8. Robert Kępka +1:03.008
9. Dominik Kotarba-Majkutewicz +1:37.541
10. Juliusz Syty +1:49.035

Wyścig 2 – Porsche Platinum GT3 CCCE – (25 minut + 1 okr.)

1. Piotr Parys
2. Christofer Bauer +5.110
3. Marcin Jaros +7.931
4. Marcin Jedliński +9.039
5. Mariusz Urbański +23.255
6. Piotr Wójcik +24.728
7. Dietmar Pucher +54.186
8. Robert Kępka +1:02.232
9. Dominik Kotarba-Majkutewicz +1:04.291
10. Juliusz Syty +1:42.765

Klasyfikacja po V rundzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

1. Piotr Parys 198 pkt.
2. Marcin Jaros 130 pkt.
3. Mariusz Urbański 126 pkt.
4. Marcin Jedliński 108 pkt.
5. Piotr Wójcik 90 pkt.
6. Stanisław Jedliński 86 pkt.
7. Juliusz Syty 80 pkt.
7. Robert Kępka 80 pkt.
9. Dominik Kotarba-Majkutewicz 78 pkt.
10. Jędrzej Szcześniak 55 pkt.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News