Ostatnia prosta sezonu

Ostatnia prosta sezonu

pl16_0208

Podaj dalej

Przed nami ostatnia runda tegorocznego sezonu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Jak przystało na wielki finał, odbędzie się on w doborowym towarzystwie jednego z najbardziej znanych wyścigowych seriali w Europie, czyli niemieckiej serii DTM. Wszystko to przy kilkudziesięciotysięcznej publiczności zgromadzonej na węgierskim torze Hungaroring.


pl16_0210

Tegoroczny sezon serii Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, organizowanej wspólnie z polską firmą Orlen Oil, śmiało można nazwać jednym z najlepszych w historii. Stało się tak za sprawą zaciętej rywalizacji pomiędzy doświadczonymi zawodnikami i grupą utalentowanych debiutantów, którzy w tym roku dołączyli do stawki rywalizującej w wyścigowych Porsche 911 GT3 Cup. Sensacyjne zwycięstwa Piotra Parysa w trakcie pierwszej rundy, okazały się zapowiedzią absolutnej dominacji debiutującego 17-latka z Lublina. Młody kierowca wygrał dotychczas 13 wyścigów i na dwie rundy przed końcem sezonu zapewnił sobie mistrzowski tytuł. Za jego placami nadal toczy się zacięta walka o drugie i trzecie miejsce, pomiędzy ubiegłorocznym wicemistrzem Marcinem Jedlińskim, a debiutującymi Mariuszem Urbańskim oraz Marcinem Jarosem. Kto z tej trójki okaże się najlepszy i jak będzie wyglądała końca klasyfikacja? O tym dowiemy się w trakcie finałowej rundy na Węgrzech.

Kalendarz środkowo-europejskiego pucharu Porsche liczy w tym roku osiem rund. Zmagania rozpoczęły się w kwietniu na torze Slovakia Ring, gdzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe towarzyszyło serii Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych FIA WTCC. Później zawodnicy odwiedzili Tor Poznań oraz legendarny obiekt Spa-Francorchamps w Belgii. Występ w finałowej rundzie na Hungaroringu będzie już drugą wizytą pucharowiczów na Węgrzech, ponieważ w czerwcu ścigali się oni na torze Pannoniaring. Następnie odwiedzili jeszcze niemiecki Lausitzring, ponownie Slovakia Ring i czeski Automotodrom w Brnie.

pl16_0208

Wyścigowe Porsche 911 GT3 Cup startujące w serii Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe korzystają z ogumienia firmy Michelin, która jest wyłącznym dostawcą opon dla całego pucharu. O dobrą pracę silników dbają za to oleje silnikowe Platinum, produkowane przez polską firmę Orlen Oil – strategicznego partnera serii. W wyniku tej kooperacji oleje silnikowe Platinum mogą być stale rozwijane i udoskonalane, dzięki czemu klienci otrzymują produkt najwyższej światowej jakości.

Finałowe ściganie na torze Hungaroring rozpocznie się podczas piątkowej sesji treningowej. Stawka wyścigowych Porsche otworzy sobotnie zmagania na torze Hungaroring, bo już o godzinie 8:50 samochody wyjadą na 35-minutową sesję kwalifikacyjną do obu wyścigów. Pierwsza walka o punkty ruszy również w sobotę. Procedura startu zacznie się o godzinie 17:00. Datę drugiego wyścigu ustalono na niedzielny poranek. Samochody ustawią się na linii startu o 8:40, a po 25 minutach poznamy zwycięzcę ostatniej tegorocznej rywalizacji w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe i przekonamy się kto wróci do domu z mistrzowskimi pucharami.

pl16_0209

Wypowiedzi przed ósmą rundą Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:
Marcin Jaros„Już w najbliższy piątek rozpocznie się finałowa runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Tym razem będziemy ścigać się na torze Hungaroring, który jest jednym z moich ulubionych. Znam go bardzo dobrze, gdyż w Budapeszcie ścigałem się już w innych wyścigowych cyklach. Podczas poprzedniej rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe na torze Autodrom Brno miałem bardzo dobre tempo, dlatego w zbliżający się weekend będę celował w zwycięstwo. Trzymajcie kciuki!”

Mariusz Urbański„Po ostatnim wyścigowym weekendzie w Brnie awansowałem na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Od tego czasu rozpocząłem naukę toru Hungaroring, bo podobnie jak w Czechach będzie to mój debiut na tym obiekcie. Mo-je auto, dzięki teamowi GT3 POLAND, spisuje się doskonale i mam nadzieje, że tak będzie też w trakcie ostatniej rundy. Dodatkowy smaczek stanowi fakt, że zostanie ona rozegrana razem z serią DTM, więc będzie to start przy kilkudziesięciotysięcznej publiczności. Nie mogę się już doczekać pierwszego wyjazdu na tor. Mam nadzieję, że z Węgier wrócę z wicemistrzowskim tytułem.”

VIII runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe

Piątek 23 września, 12:15 – 13:15 – sesja treningowa
Sobota 24 września, 8:50 – 09:25 – sesja kwalifikacyjna
Sobota 24 września, 17:00 – 17:25 – Wyścig 1
Niedziela 25 września, 08:40 – 09:05 – Wyścig 2

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News