Orlen Team w Abu Dhabi

Orlen Team w Abu Dhabi

Podaj dalej

Dwie samochodowe załogi ORLEN Team – Marek Dąbrowski i Jacek Czachor oraz Kuba Przygoński z nowym pilotem Tomem Colsoulem będą reprezentować Polskę w pustynnym rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge. Skład ORLEN Team uzupełnia motocyklista Kuba Piątek, dla którego rajd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie pierwszą rundą tegorocznych eliminacji Mistrzostw Świata FIM.

fot. Orlen Team
fot. Orlen Team

Na starcie drugiej rundy eliminacji Pucharu Świata FIA zobaczymy czołówkę najlepszych kierowców cross country na świecie. Wśród nich dwie mocne polskie ekipy ORLEN Team, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (206) oraz Kuba Przygoński z Tomem Colsoulem (209). Listę startową pierwszego pustynnego rajdu w tym sezonie otwiera Rosjanin Vladimir Vasiliev (201), który tegoroczne zmagania w cyklu rozpoczął od udziału w zimowym rajdzie Baja Russia Northern Forest. Tuż za nim zdobywca Pucharu Świata Katarczyk Nasser Al-Attiyah (202), którego podczas Abu Dhabi Desert Challenge zobaczymy za kierownicą Toyoty Hilux.

„Walczymy o pierwszą dziesiątkę, chociaż lista startowa tegorocznej edycji Desert Challenge jest bardzo silna. Aż sześć załóg z czołówki zdecydowało się na MINI, które w ostatnich latach zdominowały Puchar Świata. W Abu Dhabi wystartujemy nową generacją Toyoty Hilux. W porównaniu do Dakaru modyfikacji został poddany silnik – mniejszy, zgodny z wymogami FIA” – powiedział Marek Dąbrowski  

 „Przed nami pięć dni rywalizacji na trudnym technicznie terenie. Chcemy przejechać rajd w równym tempie i bez niespodzianek na trasie. Ostatnie dni przed startem poświęciliśmy na testy i zapoznanie się z wydmami. Jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi do walki o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata.  Jest o co rywalizować, ponieważ punkty będą liczyć się podwójnie w stosunku do rajdów typu baja” – dodał Jacek Czachor.

 W drugiej polskiej załodze zmiana na prawym fotelu. Nowym pilotem Kuby Przygońskiego jest doświadczony Tom Colsoul.  „Mój pierwszy start samochodem w Abu Dhabi Desert Challenge pojadę z nowym pilotem – Belgiem Tomem Colsoulem. To doświadczony nawigator, którego znam z Dakaru i z wcześniejszych rajdów. Zmiana pilota podyktowana jest chęcią szybszej nauki oraz rozwoju. Przed nami kilka ważnych startów w Pucharze Świata, to będzie dla mnie najlepszy trening i szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Głównym celem pozostaje przyszłoroczny Dakar, do którego chcę być optymalnie przygotowany” – powiedział Kuba Przygoński   

Z kolei dla absolwenta Akademii ORLEN Team – Kuby Piątka – wieloetapowy rajd Abu Dhabi Desert Challenge jest pierwszym sprawdzianem w tegorocznych Mistrzostwach Świata FIM. Absolwent Akademii ORLEN Team, otrzymał dziesiąty numer startowy w mocno obsadzonym rajdzie. Wśród jego konkurentów znajdują się: Sam Sunderland, Pablo Quintanilla i zwycięzca tegorocznego Dakaru Australijczyk Toby Price.

Z numerem 36 pojedzie drugi Polak w stawce motocyklistów – Paweł Stasiaczek. „Po wyczerpującym Dakarze miałem dwa tygodnie przerwy, potem wróciłem do intensywnych treningów w Polsce. Przez ostatni miesiąc przygotowywałem się na w Hiszpanii i w Abu Dhabi” – powiedział Kuba Piątek.  „To mój drugi sezon w stawce najlepszych zawodników cross country. Po sukcesach w kategorii juniorów, w tym roku chcę nawiązać walkę z czołówką. W  Abu Dhabi liczę na dobry występ i pierwsze punkty w sezonie” – dodał motocyklista ORLEN Team.

 W rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge wezmą też udział inne polskie załogi samochodowe: Robin Szustkowski i Jarosław Kazberuk, Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, Maciej Domżała i Bartłomiej Boba oraz quadowiec Rafał Sonik.

Przed zawodnikami pięć dni zmagań na Ar-Rab al-Chali, największej piaszczystej pustyni na świecie. Wzorem zeszłorocznej edycji rajd rozpocznie prolog rozegrany w sobotę (2.04) na Yas Marina Circuit. Łączna długość  odcinków specjalnych w tegorocznej 26. Edycji Abu Dhabi Desert Challenge wynosi 1328 km.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News