Ogier kontra Mikkelsen – porywający pojedynek

Ogier kontra Mikkelsen – porywający pojedynek

Podaj dalej


vw-20160520-2214

Mikkelsen drugi, Ogier trzeci w Portugalii – ważny krok Volkswagena w cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata
• Volkswagen powiększa swoją przewagę we wszystkich klasyfikacjach Rajdowych Mistrzostw Świata
• Mikkelsen/Jaeger zwyciężają w walce o drugą pozycję, załoga Ogier/Ingrassia zajmuje ostatecznie trzecie miejsce
• Latvala/Anttila zdobywają dla Volkswagena ważne punkty w klasyfikacji producentów

Zacięta walka aż do samej mety, Mikkelsen wygrywa z Ogierem, kolejne punkty w klasyfikacji – na Rajdzie Portugalii Volkswagen zrobił ważny krok w obronie mistrzowskiego tytułu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC).
Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (N/N) zdobyli w Portugalii drugie miejsce,
a Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) – trzecie. Oznacza to, że Polo R WRC podczas swojego 44. rajdu po raz 75. i 76. uzyskało rezultat zapewniający miejsce na podium. Mikkelsen/Jaeger awansowali tym samym na drugie miejsce w klasyfikacji kierowców i pilotów, z kolei Ogier/Ingrassia zwiększyli swoją przewagę jako liderów klasyfikacji. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), mimo kłopotów, dzięki ogromnej woli walki przyczynili się do sukcesu Volkswagena i zajmując szóste miejsce zdobyli dodatkowe punkty dla Volkswagena w klasyfikacji MŚ producentów. Rajd Portugalii wygrała załoga Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL, Citroen).

„Zespół Volkswagena wykonał dobrą robotę, a pojedynek między Andreasem Mikkelsenem i Sebastienem Ogierem trzymał w napięciu do ostatnich metrów”, stwierdził dr Herbert Diess, Prezes Zarządu marki Volkswagen Samochody Osobowe, który kibicował na miejscu podczas rajdu. „To nie problem, prowadząc w tabeli uzyskać nieco słabszy rezultat, ale trudno byłoby zaakceptować, gdyby zespół prowadzący w klasyfikacji w ogóle nie miał szans
na zwycięstwo. Dlatego dwa miejsca na podium to bardzo, bardzo dobry rezultat, zwłaszcza gdy chodzi o obronę tytułu mistrzowskiego RMŚ. Byłem zachwycony widząc jak profesjonalnie i harmonijnie współpracują ze sobą wszyscy członkowie zespołu”.

vw-20160519-2130

Ogier/Ingrassia kontra Mikkelsen/Jaeger – porywający pojedynek o drugie miejsce

Pojedynek między dwiema załogami Volkswagena, odbywający się w niemal identycznych warunkach, pokazał ogromną wolę walki Andreasa Mikkelsena i Andersa Jaegera. Po etapie kontrolowanej jazdy na początku, w połowie rajdu Norwegowie zwiększyli tempo i atakując z czwartej pozycji zepchnęli z trzeciego miejsca załogę Dani Sordo/Marc Marti (E/E, Hyundai), po czym zaczęli systematycznie odrabiać stratę 20 sekund do Ogiera/Ingrassi. Po pierwszym odcinku specjalnym ostatniego dnia rajdu wyprzedzili Ogiera/Ingrassię zmagających się z przebitą oponą, z której stopniowo uchodziło powietrze. Na metę Mikkelsen/Jaeger dojechali z 4,8 s przewagi nad francuskim duetem.

Pełni entuzjazmu kibice dopingowali Volkswagena do zaciętej walki

Rajd Portugalii wywoływał tradycyjnie ogromne emocje wśród kibiców,
na legendarnym odcinku „Fafe” zgromadziło się ich około sto tysięcy, kolejne tysiące zaś wzdłuż całej trasy rajdu. Zachowująca się zawsze fair, pełna entuzjazmu rajdowa publiczność dopingowała trzy załogi Volkswagena prowokując
do rzeczy niemal niemożliwych.

vw-20160519-2122

Podczas Rajdu Portugalii Volkswagen bił kolejne rekordy: na 803 odcinki specjalne, które Polo R WRC przejechało od 2013 roku wszystkie trzy załogi Volkswagena 102 razy meldowały się na mecie na miejscach pierwszym, drugim
i trzecim. 562 razy najlepszy czas odcinka specjalnego uzyskał
world rally car z Wolfsburga – to 70% wszystkich oesów, na których startowała
ta rajdówka. W drugiej połowie Rajdu Portugalii, od sobotniego popołudnia, Volkswagen ustanawiał najlepsze czasy i pozostał pod tym względem niepokonany.

Godna uznania walka Latvali/Anttili pomogła zwiększyć przewagę w MŚ

Mimo pecha na początku rajdu Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila brawurowo walczyli dla Volkswagena i przyczynili się do zwiększenia jego przewagi
w klasyfikacji producentów. W piątek fiński zespół na niezwykle wymagającym piątym odcinku specjalnym „Ponte de Lima” pechowo wjechał w obniżenie nawierzchni uszkadzając wspomaganie kierownicy i tracąc 45,6 sekundy. Mimo to załoga walczyła z ogromnym zaangażowaniem, co pozwoliło zająć Latvali/Anttili miejsce w pierwszej dziesiątce. W sobotę obaj zawodnicy zdołali wspiąć się w rajdowej klasyfikacji na szóstą pozycję. Dzięki załogom Ogier/Ingrassia oraz Latvala/Anttila Volkswagen zwiększył przewagę nad Hyundaiem w klasyfikacji producentów o 13 punktów do 49.

vw-20160520-2263

Pierwszy szutrowy Rajd MŚ w Europie był wyzwaniem dla ludzi oraz sprzętu
i potwierdził opinię, według której Rajd Portugalii jest szczególnie wymagający dla samochodów. Z powodu warstwy luźnego szutru podczas pierwszego przejazdu przez odcinki specjalne i ostrych kamieni w czasie drugiego, kierowcy musieli być niezwykle czujni – pod tym względem załogi Volkswagena nie raz już się sprawdziły.

Power Stage nadal specjalnością Volkswagena – dodatkowe punkty dla Ogiera, Latvali i Mikkelsena

Volkswagen odniósł potrójny sukces na Power Stage’u zdobywając podczas Rajdu Portugalii wszystkie dodatkowe punkty w mistrzostwach świata kierowców i pilotów. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia zdobyli trzy ekstra-punkty uzyskując najlepszy czas przejazdu, Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila zdobyli dwa punkty zajmując drugie miejsce na Power Stage’u, na konto Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera powędrował natomiast jeden dodatkowy punkt za zdobycie trzeciego miejsca na ostatnim odcinku specjalnym rajdu. Był to 35. sukces Volkswagena na Power Stage’u w Polo R WRC podczas 43. rajdów i 77., 78. i 79. raz, gdy któraś z załóg Volkswagena zdobyła dodatkowe punkty. Od 2013 roku konto kierowców Volkswagena zasiliło dzięki temu 171 dodatkowych punktów. Po pięciu spośród 14 rund MŚ Ogier/Ingrassia ze 114 punktami mają w klasyfikacji kierowców przewagę 47 punktów nad drugimi Mikkelsenm/Jaegerem, Latvala/Anttila zgromadzili z kolei na swoim koncie 37 punktów.

Prezydent Portugalii odwiedził zespół Volkswagena

W sobotni wieczór miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa nie tylko osobiście pozdrowił kierowców i pilotów Volkswagena, ale też uścisnął dłoń portugalskim członkom zespołu.
Prezydenta de Sousę powitali dr Herbert Diess i Jost Capito.

Wypowiedzi po Rajdzie Portugalii

Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC nr 1
„To był dla mnie chyba jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających Rajdów Portugalii. Julien i ja daliśmy z siebie wszystko w ten weekend. Oczywiście, chciałbym dojechać na metę przed Andreasem, ale z powodu ulatującego powietrza
z opony na pierwszym niedzielnym oesie musieliśmy jechać nieco ostrożniej. Inna jazda w tych warunkach i bez następnej opony zapasowej byłaby za bardzo ryzykowna. Wielkie „Obrigado” (podziękowanie) należy się przede wszystkim portugalskim kibicom, tutejsi fani rajdów są po prostu fantastyczni. Aż miło patrzeć jak cały kraj wspiera rajd – czy to policja, fani, czy osobiście prezydent, który odwiedził nas w parku serwisowym”.

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC nr 2
„Oczywiście nasze ambicje przed rajdem były inne, ale po tym co się działo jestem zadowolony z szóstego miejsca. Dzięki temu mogliśmy przynajmniej zdobyć liczące się punkty w klasyfikacji producentów, a drugie miejsce na Power Stage’u poprawiło nam humor na koniec. Bardzo dziękuję mojemu zespołowi i wspaniałym kibicom, którzy wspierali nas z takim entuzjazmem. Z przyjemnością przyjadę tu
w przyszłym roku. Teraz musimy się skoncentrować na kolejnym zadaniu – Rajdzie Sardynii”.

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC nr 9
„Rajd Portugalii każdego kolejnego dnia był dla Andersa i dla mnie lepszy. To wspaniałe uczucie zdobyć drugie miejsce, stanąć na podium i cieszyć się wynikiem lepszym niż ten, jaki uzyskałem w zeszłym roku. W sobotę i niedzielę absolutnie najlepiej jak można zestroiliśmy nasze auto na tutejsze trudne warunki. Ten fakt, jaki i świetne rozpoznanie trasy przez Andersa umożliwiło nam zdobycie tak dobrego miejsca. Poza tym w klasyfikacji generalnej przesunęliśmy się na drugie miejsce. Możemy być dumni z naszego wyniku w Portugalii i już dzisiaj cieszymy się na kolejną rajdową rundę we Włoszech”.

Jost Capito, dyrektor Volkswagen Motorsport
„Zwiększyliśmy naszą przewagę w mistrzostwach świata – możemy być z tego zadowoleni. Andreas Mikkelsen i Sebastien Ogier dali z siebie wszystko, co możliwe jeśli wziąć pod uwagę ich pozycje startowe, obaj mogą być dumni z tego, czego dokonali. Andreas i Anders zaliczyli w Portugalii najlepszy rajd w swojej karierze. Jari-Matti Latvala miał w piątek pecha, ale zaraz z pełnym poświęceniem zaczął działać na rzecz całego zespołu i zdobył cenne punkty. Nasz bilans wypada więc pozytywnie, dwa miejsca na podium to naprawdę dobry wynik. Wyrazy uznania chcemy złożyć organizatorom Rajdu Portugalii oraz publiczności. Tysiące fanów
z ogromnym entuzjazmem zagrzewało nas do walki i to zawsze dochowując wszelkich reguł bezpieczeństwa. Można ich stawiać za wzór”.

A oprócz tego…

As trialu rowerowego, ambasador Red Bulla Kenny Belaey i jego spektakularny lot na specjalnym rowerze nad sześcioma zawodnikami Volkswagena w parku serwisowym Rajdu Portugalii. Nie przypadkiem belgijski zawodnik nosi przydomek „Magik”. Jego rowerowy skok ponad leżącymi na ziemi kierowcami i pilotami Volkswagena zachwycił nie tylko setki widzów, ale cały zespół z Wolfsburga. „To, co Kenny wyprawia na rowerze jest po prostu niesamowite”, stwierdził Jari-Matti Latvala. „Skok ponad nami kierowcami i nad pilotami po prostu zapierał dech”. Można to zresztą rozumieć dosłownie, bo Fin leżąc jako ostatni w rzędzie kierowców musiał obawiać się najbardziej. I nawet nie zorientował się, że Belaey wylądował niecały
metr za nim – gdy trwał skok cały czas miał zamknięte oczy.

vw-20160519-2129

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Portugalii – wyniki końcowe

01. Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL), Citroën, 3h 59m 01.0s
02. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen, + 29.7s
03. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen, + 34.5s
04. Dani Sordo/Marc Martí (E/E), Hyundai, + 1m 37.1s
05. Eric Camilli/Benjamin Veillas (F/F), Ford, + 4m 01.6s
06. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen, + 4m 06.9s
07. Mads Østberg/Ola Fløene (N/N), Ford, + 6m 53.6s
08. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/CZ), Ford, + 10m 24.1s
09. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S), Škoda, + 11m 45.2s
10. Nicolás Fuchs/Fernando Mussano (PE/RA), Škoda, + 13m 14.0s

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Portugalii – wyniki Power Stage

01. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 6m 44.3s
02. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen + 1.2s
03. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen + 2.0s

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja*

Kategoria kierowców punkty
1. Sébastien Ogier, 114
2. Andreas Mikkelsen, 67
3. Mads Østberg, 58
4. Hayden Paddon, 57
5. Dani Sordo, 56
6. Jari-Matti Latvala, 37
7. Kris Meeke, 26
8. Ott Tänak, 24
9. Thierry Neuville, 23
10. Eric Camilli, 14

Kategoria producentów punkty
1. Volkswagen Motorsport, 145
2. Hyundai Motorsport, 96
3. M-Sport, 82
4. Volkswagen Motorsport II, 70
5. Hyundai Motorsport N, 55
6. DMACK, 30
7. Jipocar Czech National Team, 6
8. Yazeed Racing, 0

* wymaga zatwierdzenia przez FIA

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News