Od marca Sztokholm umożliwia mieszkańcom korzystanie z miejskich samochodów elektrycznych

Od marca Sztokholm umożliwia mieszkańcom korzystanie z miejskich samochodów elektrycznych

Podaj dalej

Samochody elektryczne będące w dyspozycji urzędu miasta Sztokholm zostaną udostępnione mieszkańcom w godzinach wieczornych oraz w weekendy, czyli w czasie kiedy nie są używane przez pracowników.

Wiele z 450 samochodów będących w dyspozycji miasta i podległych mu urzędów miejskich to auta elektryczne. W marcu rozpoczęto pierwszą fazę projektu. Obejmuje ona 11 samochodów elektrycznych zaparkowanych w specjalnej lokalizacji.

„Wypożyczanie samochodów jest szczególnie popularne wieczorami i w weekendy. W związku z tym zdecydowaliśmy, że dobrze byłoby uruchomić taką usługę, aby miasto mogło używać auta w ciągu dnia, a mieszkańcy Sztokholmu w wieczory i weekendy ” – mówi Katarina Luhr (Partia Zielonych), Radna ds. Klimatu i Środowiska w Sztokholmie. „Administracja ochrony środowiska wybrała do tej puli samochodów pojazdy ekologiczne. „Zauważyliśmy, że 130 z 450 pojazdów można włączyć, a niektóre miejskie jednostki administracyjne zadeklarowały, że mogą zastąpić swoje samochody tymi zakwalifikowanymi do tej inicjatywy. Wtedy też zdecydowano, że wszystkie samochody, które kupujemy, muszą być samochodami elektrycznymi. Teraz będą one dostępne dla mieszkańców, tak więc będzie ich coraz więcej”– mówi Katarina Luhr.

Samochody Renault Zoe nie będą oznaczone logo miasta Sztokholm. Rezerwacje nie są dokonywane przez miasto, ale odbywają się za pośrednictwem obecnego operatora, czyli w tym przypadku Sunfleet. Wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z tej inicjatywy. Według Katariny Luhr kilka administracji lokalnych jest w trakcie wprowadzania takiego systemu.

„Chodzi o to, żeby rozwiązanie działało zarówno w centrum jak i na przedmieściach. W tym roku w puli będzie 40 samochodów, ale zamierzamy uzyskać łącznie 130 samochodów. Mamy nadzieję na większe zainteresowanie, gdy ludzie zobaczą, że to działa i poznają samochody elektryczne” – dodaje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News