Od dziś policja zwiększa liczbę patroli na drogach. Sprawdź, co będą kontrolować

Od dziś policja zwiększa liczbę patroli na drogach. Sprawdź, co będą kontrolować

Podaj dalej

Przed nami kolejny długi weekend, podczas którego zwiększona liczba patroli ruchu drogowego pojawi się na ulicach.  Policja będzie dbała o bezpieczeństwo osób przemieszczających się po terenie całej Polski.

Majowy weekend to czas zwiększonego ruchu zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, jak i drogach lokalnych. W szczególności 30 kwietnia i 5 maja br. przewidywany jest wzmożony ruch, w związku z wyjazdami i powrotami z odpoczynku. O bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego będzie dbała większa niż zazwyczaj liczba funkcjonariuszy Policji.

W czasie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonych kontroli. Na drogach pojawi się większa liczba oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Policjantów należy spodziewać się także w miejscach o największym natężeniu ruchu drogowego. Będą czuwać nad jego płynnością oraz w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Dajesz dziecku telefon lub tablet do ręki w trakcie podróży samochodem? To śmiertelne niebezpieczeństwo

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Zanim wybierzemy się w podróż samochodem, sprawdźmy jego stan techniczny i wyposażenie. Obowiązkowo w pojeździe powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Dobrą praktyką jest wcześniejsze przygotowanie alternatywnych dróg przejazdu. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze będziemy mogli pojechać inną trasą, unikając korków, nerwów i straconego czasu.

Źródło: Policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News