Obowiązkowe nalepki na auta już wkrótce

Obowiązkowe nalepki na auta już wkrótce

Podaj dalej

Nalepki ekologiczne nie są w Europie żadną nowością. Spotykamy je w takich miastach jak Berlin, Londyn, czy Madryt. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić je również w Polsce. Warto wiedzieć co one oznaczają i gdzie z nimi będziemy mogli się poruszać.

Jak informuje Rzeczpospolita, projekt rozporządzenia ze wzorami nalepek trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z zapisami nowej ustawy samorządy mają prawo wyznaczać na podległych im terenach specjalnych stref czystego transportu. Będzie obowiązywał na nich zakaz wjazdu dla większości samochodów z napędem spalinowym. Wyjątek stanowią auta na gaz ziemny, czyli LNG oraz CNG, oraz samochody elektryczne i na napęd wodorowy.

Identyfikacja na podstawie nalepek pozwoli na uniknięcie inwestowania w drogie i nowoczesne systemy monitorujące takie strefy za pomocą kamer. Nie wiemy jeszcze jaka instytucja będzie odpowiedzialna za wydawanie nowych nalepek ani jakie będą ich koszta. Wiemy natomiast, że kara za poruszanie się w takim miejscu samochodem niespełniającym wymagań będzie kosztować nas grzywnę do 500 zł.

Ważną informacją dla posiadaczy klasycznych hybryd jest fakt, że są one traktowane według ustawy jako samochody spalinowe. Nie przewidziano dla właścicieli tych aut żadnych ulg. Natomiast hybrydy plug-in, mimo tego, że mają możliwość ładowania, nie będą uprawnione do darmowego korzystania ze stacji ładowania. Taki przywilej będą mieć tylko posiadacze samochodów elektrycznych.

Tagi: przepisy 2018, ekologia, elektryczne samochody, hybrydy

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News