Obowiązkowe foteliki samochodowe z alarmem. Rodzicie już nie zostawią dziecka w aucie

Obowiązkowe foteliki samochodowe z alarmem. Rodzicie już nie zostawią dziecka w aucie

Obowiązkowe foteliki samochodowe z alarmem. Rodzicie już nie zostawią dziecka w aucie

Podaj dalej

Problem pozostawionych dzieci w aucie, nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich krajów. O pozostawionych w samochodzie dzieciach w upalne dni, słyszy się nie od dzisiaj. Wszystko przez nieodpowiedzialnych rodziców, którzy nie raz zostawili swoje pociechy na pewną śmierć.

Włoskie władze postanowiły powiedzieć stop, w związku z dużą liczbą umierających dzieci w samochodach z powodu ekstremalnego upału. W życie wchodzi obowiązek posiadania fotelików samochodowych dla dzieci w wieku do 4 lat, uniemożliwiających ich pozostawienie w zamkniętym aucie. Kara za brak takiego fotelika wynosić będzie do 326 euro. Przepisy miały wejść w życie od marca przyszłego roku, lecz  włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych wydało okólnik dotyczący wejścia w życie nowelizacji kodeksu drogowego.

Autopilot Tesla jedzie wprost na betonową barierę na autostradzie

 

Zgodnie z rozporządzeniem foteliki muszą zostać wyposażone w specjalny system świetlny i dźwiękowy. Powiadomi on opiekuna o obecności dziecka w samochodzie w przypadku jego pozostawienia. Dodatkowo niektóre systemy alarmowe uruchamiają wysyłanie wiadomości do kierowcy o dziecku zamkniętym w aucie.

Konsekwencje za brak fotelika nie będą wyciągane od razu. MSW zawiesza stosowanie kar do momentu, gdy obywatele otrzymają pełne informacje na temat nowych przepisów i gdy zaczną obowiązywać ulgi na zakup urządzeń alarmowych. Na ten cel przeznaczono z budżetu około 15 milionów euro. Firmy, jak i sklepy nie były przygotowane na tak szybkie wejście w życie przepisów, a więc dostępność takich fotelików jest jak na razie mocno ograniczona.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News