Nowelizacja przepisów o transporcie drogowym

Nowelizacja przepisów o transporcie drogowym

Podaj dalej

Projekt nowych przepisów zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Ma to poprawić bezpieczeństwo na ulicach. Nowelizacja ustawy została  przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

korki

– Dostęp do aktualnych danych przedsiębiorców transportu drogowego poprawi bezpieczeństwo transportu drogowego i obrotu transportowego poprzez wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców oraz stworzy warunki do uczciwej konkurencji przewoźników – czytamy w oświadczeniu komisji infrastruktury, która pozytywnie zaopiniowała projekt.

Wiceminister Jerzy Szmit wyjaśnia, że utworzenie rejestru ma na celu wypełnienie zobowiązań wobec Unii Europejskiej. Polska ma niespełna cztery lata opóźnienia, ponieważ termin wprowadzenia regulacji minął 31 grudnia 2012 roku. Projekt zakłada, że zostanie to zbudowane na bazie rejestrów, które już istnieją w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach posiadających prawa powiatowe.

53699_banner_700x330_resize

Ma on być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GITD i składać się z trzech ewidencji: przedsiębiorców, którzy mają pozwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego; poważnych naruszeń przepisów dotyczących obowiązków lub warunków przewozów drogowych; osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi – do czasu przywrócenia dobrej reputacji. Program ma być połączony z rejestrami w innych krajach UE, co umożliwi wymianę danych między nimi.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News