Nowe znaki drogowe w Polsce

Nowe znaki drogowe w Polsce

Podaj dalej

D-51a i D51b to dwa nowe znaki drogowe, które niebawem powinny pojawić się na polskich drogach. Będą one informowały o odcinkowym pomiarze prędkości.

Obecnie za informowanie o odcinkowym pomiarze prędkości odpowiada znak D-51 z napisem: „Kontrola prędkości. Fotoradar”. Zawiera on również informacje o długości odcinka na jakiej odbywa się pomiar. Został on jednak uznany za mało czytelny, przez co podjęto decyzje o jego zmianie.

Na nowych znakach drogowych znajdą się dwa aparaty fotograficzne na niebieskim tle, które informują o początku i końcu odcinkowej kontroli średniej prędkości. Z kolei w lewym dolnym roku pierwszego z nich pojawi się dopuszczalna prędkość na odcinku, który podlega kontroli. Rozporządzenie o nowych znakach informujących o odcinkowej kontroli prędkości jest obecnie w fazie konsultacji. W życie wejdzie dopiero po upływie 14 dni od opublikowania, a zarządcy dróg będą mieli aż 24 miesiące na poprawę oznakowania. Zapewne nastąpi to jednak znacznie wcześniej.

Warto wspomnieć, że w posiadaniu Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego znajduje się trzydzieści zestawów służących do pomiaru średniej prędkości na danym odcinku drogi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News