Nowe płatne drogi

Nowe płatne drogi

Podaj dalej

Od 1 października kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony będą musieli zapłacić za przejazd fragmentami dróg S3 i S6. Ogólna długość tej trasy objętej opłatą elektroniczną viaToll będzie wynosiła po zmianach 140 kilometrów.

S3 Miękowo-Goleniów Północ oraz S6 Nowogard Zachód-Nowogard Wschód są nowymi odcinkami dróg. Wysokość opłaty ma być uzależniona od masy danego pojazdu i klasy emisji spalin. Ma być ona pobierana wyłącznie od kierowców aut ważących więcej niż 3,5 tony, w tym również od kierujących autobusami, gdzie miejsc siedzących jest co najmniej 10.

Od 20 do 53 groszy za przejazd 1 km – tyle będzie wynosić opłata nakładana na kierowców , którzy będą korzystać z tych odcinków – powiedziała rzecznik prasowy viaToll Dorota Prochowicz.

viatoll

Od początku października sieć dróg objętych tym systemem zwiększy się już do 3300 kilometrów. Opłaty zostaną nałożone także na odcinku A1 Łódź Północ-Tuszyn, A4 Rzeszów Wschód-Jarosław Zachód oraz na fragmentach tras ekspresowych: S8, S17 i S74.

– Do końca sierpnia 2016 r. łączne przychody za korzystanie z dróg płatnych to 6,59 mld zł. Nowe rozszerzenie sieci płatnych dróg to wkład w infrastrukturę drogową rzędu 16,5 mln zł. Szacujemy, że kwota ta zwróci się nam w ciągu 2,5 miesiąca od uruchomienia systemu – dodała Prochowicz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News