Nietypowy radiowóz dla drogówki. Kosztował 300 tys. zł

Nietypowy radiowóz dla drogówki. Kosztował 300 tys. zł

00083CR9SMQRQDM0-C122-F4

Podaj dalej

W środę w ręce policji został przekazany nowy wszechstronny radiowóz. Jego głównym zadaniem będzie badanie emisji spalin.

Jak poinformował w środę poznański magistrat, samochód pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza. Pojawiają się one głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory. Poznań dał na zakup odpowiednio wyposażonego forda transita 150 tys. zł. Drugie tyle dołożyła KGP.

Nowe auto poznańskiej policji będzie mogło być wykorzystywane na wiele sposobów. Ford przewiezie do pięciu funkcjonariuszy, dojedzie do miejsca wypadku drogowego, może służyć jako mobilne biuro, zaś w części magazynowej mieszczą się specjalistyczne urządzenia – w tym m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

Jeśli okaże się, że zatrzymany przez policjantów pojazd emituje spaliny o nadmiernej toksyczności, mundurowi mogą zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, skierować auto na dodatkowe badanie techniczne lub nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.

Źródło: PAP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News