Niesamowity rezultat Porsche GT3 RS w Zielonym Piekle

Niesamowity rezultat Porsche GT3 RS w Zielonym Piekle

Niesamowity rezultat Porsche GT3 RS w Zielonym Piekle

Podaj dalej

Porsche 911 GT3 RS ustanowiło kolejny punkt odniesienia dla samochodów sportowych z homologacją drogową na północnej pętli niemieckiego toru Nürburgring. Za kierownicą 520-konnego GT3 RS kierowca fabryczny Porsche Kévin Estre wykręcił tam wynik 6:56,4 minuty.

Czas okrążenia Francuza był o 24 sekundy krótszy niż najlepszy rezultat osiągnięty przez poprzedni model GT3 RS. Estre jeździł na zmianę z Larsem Kernem, kierowcą testowym Porsche. Nowe GT3 RS to trzeci po 918 Spyder oraz 911 GT2 RS seryjny samochód sportowy Porsche, który przejechał najbardziej wymagający tor świata, znany jako Zielone Piekło, w ciągu mniej niż 7 minut. Jak zwykle w przypadku rekordowych przejazdów, czas mierzony był na pętli o długości 20,6 km.

Frank-Steffen Walliser, wiceprezes oddziału Motorsport oraz samochodów GT, powiedział: Żaden inny model Porsche nie plasuje się tak blisko wyścigów jak nowe GT3 RS. Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych pomysłów z najwyższej stawki motorsportu, na przykład z 911 GT3 R. Na tym polega nasza filozofia dla modeli GT: topowa technika musi być fascynująca, ale i odczuwalna. A nie ma trudniejszego sprawdzianu dla naszych pomysłów niż północna pętla.

29-letni Estre rozpoczął rekordowe okrążenie o 11:40, w idealnych warunkach pogodowych, przy temperaturze powietrza wynoszącej 14 stopni Celsjusza. Tor miał 18 stopni. „To okrążenie było dla mnie niesamowitym przeżyciem” – powiedział później. W szybkich zakrętach, a zwłaszcza na dohamowaniach, GT3 RS jest niewiarygodnie bliskie naszemu wyścigowemu GT3 R. To również zasługa nowej generacji opon do cywilnych aut sportowych. Bardzo podoba mi się motor GT3 RS. Nawet 9000 obrotów na minutę w sześciocylindrowej jednostce – fantastyczna sprawa. Silnik brzmi jak marzenie, a moment obrotowy jest po prostu ogromny.

Od 2016 r. Kévin Estre należy do zespołu fabrycznych kierowców Porsche. Za kierownicą Porsche 911 RSR startuje w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC), w tym w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W serii ADAC GT Masters ściga się w 911 GT3 R.

Na swój występ na Nürburgringu 911 GT3 RS otrzymało najnowszej generacji opony Michelin Pilot Sport. Zoptymalizowane specjalnie z myślą o użytku na torach, ogumienie Michelin Pilot Sport Cup 2 R jest w pełni zgodne z odpowiednimi przepisami UE i USA. Opony (w rozmiarze 265/35 ZR 20 z przodu i 325/30 ZR 21 z tyłu) już wkrótce będzie można zamówić w każdym Porsche Centrum oraz u wybranych sprzedawców lub monterów opon. Zatwierdzono je do stosowania w modelach 911 GT3 RS i 911 GT2 RS.

Porsche 911 GT3 RS z wyścigowym podwoziem i wysokoobrotowym, wolnossącym silnikiem o mocy 383 kW (520 KM) świętowało swoją globalną premierę podczas salonu samochodowego w Genewie, na początku marca tego roku. Ten samochód sportowy o wysokich osiągach przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,2 s, uzyskując prędkość maksymalną 312 km/h.

Przypomnijmy także, że istnieje możliwość jazdy tym wyjątkowym samochodem w trakcie imprez Porsche Driving Experience. PDE to cykl szkoleń, które mają na celu doskonalenie techniki jazdy kierowców oraz poznawanie niesamowitych możliwości samochodów Porsche.

Tagi: Porsche, Porsche 911 GT3 RS, Porsche Driving Experience, Michelin, Michelin Motorsport,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News