Następna znana firma inwestuje w branżę samochodów elektrycznych

Następna znana firma inwestuje w branżę samochodów elektrycznych

Następna znana firma inwestuje w branżę samochodów elektrycznych

Podaj dalej

Błyskawiczny rozwój branży samochodów elektrycznych sprawia, iż kolejne duże firmy angażują się w ten dział motoryzacji. Kolejną znaną marką jest Webasto, którą kojarzymy głównie z ogrzewaniem postojowym w samochodach. Teraz jednak szykuje zupełnie inny projekt.

Zalety posiadania samochodu elektrycznego są coraz większe. Proekologiczne auta są dostępne w coraz rozsądniejszych cenach i producenci robią wszystko, żeby były jak najbardziej praktyczne. Strefy ekologiczne, które również mają powstać w Polsce, będą przewidziane tylko dla takich aut. Nie dziwi zatem fakt, że przedsiębiorcy widzą w tym trendzie również swoje szanse. Firma Webasto postanowiła zająć się produkowaniem urządzeń do ładowania samochodów i nie tylko.

Zostały przez nich opracowane cztery rozwiązania do ładowania samochodów elektrycznych, w tym trzy, które są stacjonarne oraz jedno mobilne. Wallbox (stacjonarna ładowarka) generuje moc 22 kW, natomiast mobilna 11 kW. Webasto Pure to podstawowy system ładowania prądem przemiennym. Urządzenie wyposażone jest w 4,5-metrowy kabel zakończony wtykiem typu 2 (Mennekes), pozwalającym ładować samochód prądem przemiennym o napięciu 230/400 woltów i mocy do 22 kilowatów. Dzięki taki parametrom ładowanie jest nawet sześciokrotnie szybsze niż w przypadku korzystania ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Ładowarka może być zasilana jednofazowym lub trójfazowym prądem przemiennym o napięciu 230, lub 400 V i natężeniu 16, lub 32 A. Urządzenie wyposażono w zestaw zabezpieczeń, w tym przeciwporażeniowych oraz zapobiegających przekroczeniu dopuszczalnej temperatury pracy.

Webasto Next posiada takie same parametry jak opisana powyżej wersja Pure. Została jednak dodatkowo wyposażona w elektronikę, która pozwala na wymianę danych w sieci, integrację z systemami inteligentnego domu oraz zarządzanie obciążeniem. System RFID dodatkowo umożliwia identyfikację użytkownika. Można nią również sterować zdalnie za pomocą aplikacji.

Webasto Life to zaawansowana ładowarka prądu stałego przewidziana dla klientów komercyjnych. Napięcie prądu ładującego akumulatory samochodu może wynosić od 400 do 800 woltów, moc wynosi do 24 kW.

Pozostała jeszcze niewielka mobilna ładowarka Webasto Go z 3,5-metrowym kablem i wtykiem typu 2. Umożliwia ona ładowanie prądem przemiennym o napięciu 230/400 V i mocy 11 kW.

Firma jednak nie poprzestała tylko na ww. ładowarkach. Opracowują oni również podzespoły dla aut elektrycznych. Są to między innymi wysokonapięciowe systemy akumulatorowe stworzone z myślą o różnych formatach ogniw – cylindrycznych, pakietowych i pryzmatycznych. Produkowane są one pod kątem konkretnych wymagań danego producenta. Opracowano również wysokonapięciowe grzejniki HVH specjalnie przewidziane dla samochodów elektrycznych.

Tagi: Webasto, elektromobilnosć, samochody elektryczne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News