Na kolejnych 11 MOPach pojawią się nowe stacje ładowania. Mamy listę

Na kolejnych 11 MOPach pojawią się nowe stacje ładowania. Mamy listę

Podaj dalej

GreenWay Polska wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w październiku 2019 r., spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych ładowarek na kolejnych jedenastu MOPach.

GreenWay będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są MOP-y i dostarczał na nich płatne usługi ładowania samochodów elektrycznych.

Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska, powiedział:
Budowa infrastruktury ładowania na MOP-ach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to dla użytkowników tych pojazdów bardzo istotna zmiana na lepsze. Dzięki temu elektromobilni kierowcy wygodniej przejadą dłuższe trasy, a nasza sieć wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych punktów”.

Według wstępnych założeń, stacje GreenWay Polska pojawią się w nowych lokalizacjach w pierwszej połowie 2021 r. Wymagana przez GDDKiA minimalna moc stacji wynosi 72 kW, jednak GWP rozważa posadowienie urządzeń o mocy do 150 kW. Ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po analizie możliwości przyłączenia stacji do sieci energetycznej, co w niektórych lokalizacjach może stanowić dość duże wyzwanie z uwagi na ograniczone zdolności sieci dystrybucyjnych.

Przetarg GDDKiA na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 25 lokalizacji. Spośród nich, GreenWay będzie obsługiwał 11, w tym pięć w obu kierunkach, a jeden w jednym kierunku:

● Na A1 odc. Toruń-Tuszyn oraz odc. Pyrzowice – Gorzyczki:
2 MOP-y Ludwinowo (Północ, Południe)
2 MOP-y Głowno (Wschód, Zachód)
2 MOP-y Dobieszowice (Wschód, Zachód)
● Na A2 odc. Konin – Warszawa:
MOP Kozanki (w kierunku zachodnim)
MOP Zaborów (w kierunku wschodnim)
MOP Kuny (w kierunku zachodnim)
MOP Leonia (w kierunku wschodnim)
● Na A4 odc. Wrocław – Katowice
MOP Chechło (w kierunku wschodnim)

Poza wymienionymi powyżej lokalizacjami, GreenWay buduje stacje szybkiego ładowania na sześciu MOP-ach, w ramach przetargu ogłoszonego przez GDDKiA w lutym 2019 r. Realizacja tych projektów zakończy się jeszcze w 2020 r. Wraz z wyłonionymi obecnie lokalizacjami, GreenWay operować będzie stacjami ładowania na 17 MOP-ach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News