Na 45 skontrolowanych ciężarówek tylko 11 było sprawnych

Na 45 skontrolowanych ciężarówek tylko 11 było sprawnych

MSK_07.09.2019_Nr7

Podaj dalej

45 skontrolowanych pojazdów i tylko 11 sprawnych – to wyniki dwudniowych działań kieleckich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. W 19 przypadkach stwierdzone nieprawidłowości stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i mundurowi wydali zakazy dalszej jazdy.

4 i 5 lipca inspektorzy z Kielc i z Katowic w ramach prowadzonych działań akcyjnych sprawdzali stan techniczny pojazdów. Mobilna stacja diagnostyczna pojawiła się w dwóch punktach kontrolnych. Przy drodze krajowej nr 74 w Miedzianej Górze i przy drodze krajowej nr 73 w Brzezinach. Inspektorzy poruszający się motocyklami oraz nieoznakowanymi radiowozami typowali do kontroli auta, których stan techniczny już na pierwszy rzut oka budził zastrzeżenia.

Kontrole były bardzo szczegółowe. Sprawdzono stan techniczny 45 pojazdów. Efekt – zatrzymane 34 dowody rejestracyjne. W aż 19 przypadkach awarie były na tyle poważne, że inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy z miejsca kontroli. Najpoważniejsze usterki dotyczyły luzów w układzie kierowniczym, niesprawnych układów hamulcowych oraz zawieszenia, wycieków płynów eksploatacyjnych, nadmiernego zużycia bieżnika opon. Inspektorzy ujawnili również 4 przypadki stosowania tzw. emulatorów AdBlue do zakłócania prawidłowej pracy układu oczyszczania spalin (SCR).

W przypadku wykrytych poważnych usterek technicznych z konsekwencjami finansowymi muszą liczyć się również przewoźnicy i osoby zarządzające transportem w przedsiębiorstwach. W stosunku do nich toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

Przypominamy, że w ramach realizowanego projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakup 16 nowoczesnych mobilnych jednostek diagnostycznych. Zostaną one przekazane do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Polsce.

Źródło: GITD

ITD zatrzymało za długi, za szeroki i za ciężki transport

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News