Zwrot akcyzy dla tankujących Diesel! Masz tylko miesiąc na złożenie wniosku

Zwrot akcyzy dla tankujących Diesel! Masz tylko miesiąc na złożenie wniosku

Podaj dalej

Podatki stanowią ponad połowę ceny paliwa jak Diesel czy benzyna. W przypadku oleju napędowego można jednak ubiegać się o zwrot akcyzy. Nie wszyscy kierowcy kwalifikują się jednak do tej ulgi. Nabór wniosków potrwa tylko miesiąc, począwszy od 1 lutego 2021 r.

Ile wyniesie zwrot akcyzy?

Rada Ministrów przeznaczyła w tym roku na ten cel aż 1,18 mld złotych. W rozporządzeniu wskazano, że państwo zwróci obywatelom 1 złotówkę za każdy litr zatankowanego Diesla. Są jednak pewne limity, które wyliczane są indywidualnie w zależności od majątku wnioskującego. Konieczne jest zbieranie także odpowiednich dowodów zakupu. Bez nich nie ma szans na wypłaty, które będą realizowane przelewem na rachunek bankowy w dniach 1-30 kwietnia 2021 r.

Zwrot akcyzy za olej napędowy do produkcji rolnej

Dla kogo diesel bez akcyzy?

Ulga przewidziana jest dla producentów rolnych. Kto się kwalifikuje do tego grona? Osoby, które są w posiadaniu gospodarstwa rolnego zgodnie z przepisami o podatku rolnym. Takowy obszar musi być sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, zadrzewione lub zakrzewione. Musi to byc jednak powierzchnia większa niż 1 hektar i nie być wykorzystywana do działalności gospodarczej innej niż rolnicza.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Jakie są limity?

W 2021 r. ograniczono wypłaty zwrotu akcyzy od oleju napędowego do produkcji rolnej według konkretnych wzorów. Możemy ją wyliczyć sami mnożąć hektary użytków rolnych razy 100 złotych (np. 10 ha x 100 zł = 1 000 zł). Można też pomnożyć 30 złotych przez średnią roczną liczbę DJP (duże jednostki przeliczeniowe) bydła.

W dniach 1 lutego – 1 marca 2021 r. można rozliczyć faktury (mogą być też kopie) za paliwo zakupione od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. Z kolei w dniach 2-31 sierpnia 2021 r. można ubiegać się o zwrot akcyzy za olej napędowy do produkcji rolnej zatankowany od 1 lutego do 31 lipca 2021 r.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News