Znawcy kpią z Elona Muska. "Musi się zamknąć!". "Prędzej poleci na Marsa, niż Tesla będzie mieć autonomię poziomu 5"

Znawcy kpią z Elona Muska. "Musi się zamknąć!". "Prędzej poleci na Marsa, niż Tesla będzie mieć autonomię poziomu 5"

Podaj dalej

Nie milkną echa przełomowej zapowiedzi Elona Muska, który zapowiedział, że do końca roku Tesla będzie mieć w pełni samodzielne samochody. Eksperci przestrzegają jednak, że to mrzonki.

W pełni autonomiczny (poziom 5) samochód to dla niemal całej branży wyzwanie, któremu nie uda się sprostać przez lata. Tymczasem Elon Musk na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji (WAIC) w Szanghaju zapowiedział, że Tesla lada moment będzie mieć technologię przyszłości (więcej TUTAJ).

Elon Musk dyrektor generalny Tesla
fot. Tesla

Elon Musk: Jestem całkowicie przekonany, że kolejny poziom lub zasadniczo pełna autonomia nastąpi bardzo szybko. Oceniam, że w Tesli jesteśmy bardzo blisko poziomu piątego. Nie ma już dla niego fundamentalnych wyzwań. Pozostało tylko kilka małych problemów.

„Musi się zamknąć!”

Jednak eksperci, z którymi rozmawiał branżowy portal Automotive News uważają, że zapowiedzi Elona Muska „graniczą z niedorzecznością”. Sceptycy są nawet w gronie tych osób, które oklaskują wszystkie działania 49-latka. Uważają, że „prędzej poleci na Marsa, niż zacznie sprzedawać w pełni autonomiczne samochody„.

Nikt nie wierzy w pełną autonomię Tesli
Nikt nie wierzy w pełną autonomię Tesli

Samochody, które budują, nigdy nie będą na poziomie 5 – twierdzi Sam Abuelsamid, główny analityk Guidehouse Insights. – To jest nonsens. Musi się zamknąć, dopóki nie będzie w stanie czegoś dostarczyć naprawdę – dodaje.

W krytycznym tonie wypowiada się też Missy Cummings, która kieruje badaniami nad autonomią na renomowanym Uniwerystecie Duke’a. – Systemy percepcji nie działają dobrze w warunkach pogodowych, przy długich cieniach – zauważyła pani profesor. – Znamy system percepcji Tesli, a fakty są takie, że to naprawdę zły system.

Czy autonomia poziomu 5 w Tesli to fikcja?
Czy autonomia poziomu 5 w Tesli to fikcja?

Na poważnie zapowiedzi Muska nie bierze także prezes Waymo (projekt autonomicznego samochodu Google), John Krafcik. Już w ubiegłym roku stworzył ranking 18 firm, które posuwają do przodu rozwój systemów autonomicznych. W jego ocenie Tesla była ostatnia, nawet za startupami. W obliczu tego nie wierzy, że Elon Musk mógł dokonać przełomu.

Elon Musk gasi sfrustrowanych ekspertów. Tak im odpowiedział na hejterskie zarzuty

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News