Zakaz silników Diesla, benzynowych i LPG w Unii Europejskiej będzie szybciej? Wielki koncern kpi z przepisów

Zakaz silników Diesla, benzynowych i LPG w Unii Europejskiej będzie szybciej? Wielki koncern kpi z przepisów

Oliver Zipse BMW CEO

Podaj dalej

W przeciwieństwie do wielu swoich konkurentów, BMW nie zobowiązało się do określenia daty końcowej produkcji silników spalinowych. Jednak dyrektor generalny, Oliver Zipse powiedział, że firma będzie gotowa na wszelkie zakazy Diesla czy benzyny, nawet jeśli zostaną one znacząco przyspieszone.

Wprowadzajcie co chcecie

Szef BMW swoje uwagi wygłosił podczas konferencji w miejscowości Nuertingen pod Stuttgartem. „Będziemy gotowi na wprowadzenie zakazu silników spalinowych” — powiedział Zipse. „Jeśli region, miasto lub kraj wpadnie na pomysł zakazu, to mamy ofertę”. To sugestia w stronę planowanego przyspieszenia zakazu z 2035 (ten wciąż jest tylko propozycją) na 2030 r.

BMW Oliver Zipse

BMW chce do końca dekady połowę zysków mieć ze sprzedaży aut elektrycznych. Jednocześnie krytykuje Unię Europejską za sam pomysł zakazu Diesla i benzyny, ponieważ jest to ograniczenie pola do innowacji. „Grupa BMW nie martwi się tym [zakazem]” – przekonuje CEO BMW. „To, czy jest to dobry pomysł, to kolejne pytanie… ale będziemy gotowi” – dodaje.

BMW wkurza ekoaktywistów

To nie pierwszy raz, gdy BMW krytkuje rozwiązania forsowane przez ekoaktywistów. W zeszłym miesiącu szef działu rozwoju BMW, Frank Weber, zakwestionował, czy zarówno system, jak i konsumenci są gotowi na zmianę. „Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest to, aby klienci byli zmuszeni kupować samochody elektryczne przy braku odpowiedniej infrastruktury do ładowania” – mówił Weber w rozmowie z Auto News.

Frank Weber: BMW nie wskaże daty zakazu Diesla
fot. BMW

Wiadomość o gotowości BMW do wprowadzenia zakazów silników spalinowych raczej nie uspokoi ekologów. DUH, niemiecka organizacja pozarządowa, oskarżyła BMW oraz Daimlera o to, że nie robią wystarczająco dużo, aby ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Oba koncerny, ku niezadowoleniu ekoaktywistów, nie zamierzają wskazać granicznej daty produkcji aut z silnikami spalinowymi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News