Zaczęło się! Stacje paliw w Polsce podniosły ceny. Diesel, benzyna i LPG kosztują inaczej, niż przewidywali eksperci

Zaczęło się! Stacje paliw w Polsce podniosły ceny. Diesel, benzyna i LPG kosztują inaczej, niż przewidywali eksperci

paliwo ceny

Podaj dalej

Nowy tydzień w Polsce zaczął się o podwyżek cen na stacjach paliw. Najmocniej odczuli to tankujący benzynę, nieco mniej jeżdżący na LPG. Ku zaskoczeniu na niektórych obiektach zaczął tanieć diesel, choć miało być inaczej.

Diesel miał drożeć, a tanieje

Przypomnijmy, że piątkowe prognozy cen paliw zakładały dalsze podwyżki oleju napędowego. Eksperci e-petrol.pl wskazywali, że w tym tygodniu cena za diesel osiągnie pułap 7,43-7,58 zł/l. Podobnie prognozowali analitycy BM Reflex, którzy oszacowali średnią stawkę 7,50 zł/l.

Jednak od poniedziałku diesel nieoczekiwanie tanieje na niektórych stacjach. To efekt kolejnej obniżki cen tego paliwa w hurcie. Zupełnie inny trend widać natomiast w przypadku benzyny, która drożeje w niepokojąco szybkim tempie. Pb98 już jest droższa w hurcie od diesla i niewykluczone, że z 95-oktanową benzyną stanie się to samo.

Od 9 maja diesel, benzyna i LPG drożej
fot. freepik.com –
lucigerma

Czy benzyna będzie droższa niż diesel?

Na polskich stacjach paliw olej napędowy nadal jest najdroższym paliwem, ale w ciągu tygodnia może się to zmienić. Wiele zależy od tego, jak szybko nowe dostawy będą uzupełniane na poszczególnych obiektach w kraju. W obliczu hurtowych podwyżek pod znakiem zapytania stoją prognozy cen benzyny, które mogły być nieco zbyt optymistyczne.

Z analiz e-petro.pl wynika, że Pb95 powinna w tym tygodniu kosztować średnio 6,67-6,82 zł/l. Nieco odważniej przewidywali to analitycy BM Reflex, którzy prognozują stawkę 6,90 zł/l. Jednak w obecnych okolicznościach nikogo nie powinno zdziwić, jeśli średnia cena benzyny przebije 7 zł/l. Przy utrzymaniu trendu, benzyna 95-tka może być oferowana drożej od oleju napędowego. Jednak zanim to nastąpi na rynku może dojść do różnych wydarzeń, dlatego długoterminowe prognozy są bardzo trudne.

LPG drożeje, ale spokojnie

Na razie nerwowych ruchów nie widać na rynku LPG, choć autogaz regularnie drożeje. Eksperci e-petrol.pl prognozują, że średnia cena LPG w Polsce w tym tygodniu jeszcze nie osiągnie 4 zł za litr. Zamiast tego autogaz powinien kosztować 3,79-3,90 zł/l. Analiza BM Reflex sugeruje, że ceny LPG mogą nadal trzymać się na średnim poziomie ok. 3,70 zł/l. Pole do popisu mają tutaj sami właściciele stacji paliw, którzy mogą zahamować podwyżki autogazu redukując marżę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News