W tym tygodniu Polacy będą musieli uregulować nową opłatę! Dokonanie jej tutaj oznacza naliczenie jeszcze większej kwoty

Polacy z uwagą analizują już wszelkie wydatki, ponieważ panująca drożyzna pustoszy nasze portfele. Teraz przed naszymi finansami kolejne wyzwanie, na które trzeba bardzo uważać. W ostatnim tygodniu sierpnia trzeba będzie uregulować nową opłatę, której mało kto uniknie. Należy jednak uważać na to, gdzie jej dokonujemy, bo może się okazać, że do zapłaty będzie większa kwota.

Nowe opłaty w tym tygodniu
Podaj dalej

Dobrze zaplanuj tankowanie

Nowa opłata dotyczy znaczącej liczby obywateli, ponieważ w tym tygodniu zmieniły się ceny paliw. Ta nowa opłata jest niestety wyższa, jeśli tankujemy benzynę. Z danych e-petrol.pl wiemy, że odmiana Pb95 podrożała o grosz na litrze i kosztuje już średnio 6,65 zł/l. Bez zmian pozostała średnia cena oleju napędowego, który wciąż oferowany jest zazwyczaj po 6,45 zł/l. Nowa opłata jest za to niższa i to wyraźnie w przypadku LPG. Autogaz kosztuje w tym tygodniu średnio 2,65 zł/l.

Diesel, benzyna, LPG najtaniej
fot. freepik.com – Olga Dobrovolska

Wielu kierowców nie uniknie tankowania w ostatnim tygodniu sierpnia. Oznacza to, że konieczne stanie się uregulowanie nowej opłaty za dane paliwo. Warto jednak dobrze przemyśleć, gdzie faktycznie zapłacimy. Okazuje się, że między różnymi województwami różnice są zaskakująco duże. Nieodpowiednie zaplanowanie uzupełnienia baku może wygenerować kierowcom niepotrzebne koszty.

Gdzie nowa opłata jest najwyższa, a gdzie najniższa?

Przykładowo chcąc zatankować benzynę 95-oktanową warto (jeśli to możliwe) wystrzegać się stacji na Podlasiu i Mazowszu. Tam nowa opłata za Pb95 to aż 6,69 zł/l, czyli 4 grosze powyżej średniej. Najbardziej opłacalne jest to obecnie w woj. opolskim i woj. śląskim. W tych dwóch regionach popularna 95-tka kosztuje średnio 6,60 zł/l.

benzyna diesel paliwo ceny paliw lpg autogaz
fot. freepik.com – Max4e

Podlasia powinni wystrzegać się też użytkownicy aut z silnikami Diesla. W woj. podlaskim, ale też w woj. dolnośląskim diesel kosztuje średnio aż 6,48 zł/l. To stawka o 3 grosze wyższa niż średnia ogólnopolska. Najbardziej atrakcyjnym cenowo województwem dla oleju napędowego jest teraz wielkopolskie. Tam na pylonach przy ON zobaczymy zazwyczaj stawkę 6,39 zł/l.

Nieźle naciąć można się podczas tankowania autogazu. Najbardziej kosztowne będzie to w woj. zachodniopomorskim, bo tam LPG kosztuje aż 2,92 zł/l. To 17 groszy powyżej średniej, ale i 27 groszy więcej niż w najtańszym regionie. Wyjątkowo tani autogaz tankuje się obecnie w woj. świętokrzyskim, bo tam nowa opłata za LPG to tylko 2,65 zł/l.

Źródło: e-petrol.pl

Przeczytaj również