Unia Europejska oszalała! Tesla sprzedaje się lepiej niż Dacia. Elon Musk o włos od rekordu

Unia Europejska oszalała! Tesla sprzedaje się lepiej niż Dacia. Elon Musk o włos od rekordu

elon musk tesla spacex zarobił majatek

Podaj dalej

Poznaliśmy oficjalne dane sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej za pierwsze półrocze. Sporo emocji dostarczyły jednak wyniki za czerwiec 2021 r., bo elektryczna Tesla Model 3 sprzedawała się lepiej niż Dacia Sandero. Szef Tesli, Elon Musk był bliski sensacyjnego rekordu, choć wyniki amerykańskiego producenta trzeba odczytywać nieco inaczej niż u reszty.

Co się kryje za wynikami Tesli?

Europa - wyniki sprzedaży czerwiec 2021
graf. Car Industry Analysis

Sensacja wisiała w powietrzu już w marcu, gdy Tesla Model 3 mimo 4. miejsca w miesięcznym zestawieniu „przegrała” 1. lokatę o ok. 2500 egzemplarzy z Volkswagenem Golfem. W czerwcu Elon Musk sprzedał jeszcze więcej aut niż wtedy, a elektryk z Kalifornii uplasował się na drugim miejscu. Tesla Model 3 wyprzedziła chociażby budżetową Dacię Sandero, a do pierwszego Golfa zabrakło 1550 sztuk. Miesięczny triumf wydaje się już chyba tylko kwestią czasu.

Zanim jednak ogłosimy, że Unia Europejska rzuciła się na samochody elektryczne trzeba wziąć na te wyniki pewną poprawkę. Tesla działa nieco inaczej od konkurencji, bo w uproszczeniu zbiera zamówienia przez kwartał. Potem na koniec 3-miesięcznego okresu organizuje wielką akcję „dostawa”. Czerwcowy wynik Tesli stanowi zatem znaczną część kwartalnego rezultatu, choć dostawy odbywają się cały czas. Nie zmienia to jednak faktu, że Elon Musk z rezultatem 65 976 egzemplarzy ma bezapelacyjnie najlepiej sprzedającego się elektryka w Europie. Drugiego Volkswagen ID. 3 dostarczono w liczbie 30 292 szt.

Peugeot na ostatniej prostej

Europa - wyniki sprzedaży 1 półrocze 2021
graf. Car Industry Analysis

Potwierdzają to wyniki za półrocze, gdzie próżno szukać Tesli Model 3 w czołowej dziesiątce. Tam zestawienie także otwiera Volkswagen Golf (124 445 egzemplarzy), choć triumf był na wyciągnięcie ręki Peugeota. Jak można było zobaczyć w tabeli czerwcowej, próżno było tam szukać 208-ki i to właśnie kłopoty z dostawami w minionym miesiącu zaważyły na symbolicznej porażce. Czołową trójkę zestawienia po 6 miesiącach uzupełnia Toyota Yaris, która też o mały włos nie dogoniła Peugeota 208 (o 988 szt.).

Francuska marka obroniła za to 1. miejsce w zestawieniu SUV-ów, czyli najpopularniejszego segmentu. Peugeot 2008 z wynikiem rejestracji 106 243 egzemplarzy wygrał półrocze z Volkswagenem T-Roc o zaledwie 100 szt.! SUV niemieckiej marki był najlepszy w czerwcu, ale nie na tyle, aby wyprzedzić konkurenta spod znaku lwa. Podium na półrocze udało się osiągnąć modelowi Renault Captur (92 483 szt.), którego przed czerwcem na widelcu miał już Volkswagen Tiguan.

Europa - wyniki sprzedaży SUV czerwiec 2021
graf. Car Industry Analysis

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News