To się dzieje teraz, NA ŻYWO! Jeff Bezos startuje w kosmos z babcią! Czy miliarder przeżyje historyczny lot?

To się dzieje teraz, NA ŻYWO! Jeff Bezos startuje w kosmos z babcią! Czy miliarder przeżyje historyczny lot?

Jeff Bezos leci w kosmos NA ŻYWO

Podaj dalej

Ludzkość musiała czekać do trzeciej dekady XXI w., aby rozpocząć kosmiczną turystykę. 60 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmosie, miliarderzy łamią na naszych oczach bariery, które jeszcze w zeszłym roku były w sferze marzeń. Zobacz transmisję na żywo ze startu rakiety, którą Jeff Bezos poleci w kosmos, przebijając niedawny wyczyn Richarda Bransona.

Livestream z lotu Jeffa Bezosa w kosmos

Przekaz na żywo z tego historycznego wydarzenia jest nadawany na youtube’owym kanale Blue Origin. To właśnie ta spółka Jeffa Bezosa jest jednym z głównych konkurentów Elona Muska w komercyjnym podboju kosmosu. Najbogatszy człowiek świata (ostatnio było trochę roszad, więc dodajmy, że chodzi o Bezosa) ma trochę za złe NASA, która do swoich nadchodzących misji wybrała SpaceX, a nie Blue Origin. Teraz szef Amazona chce udowodnić wszystkim jak udana i niezawodna jest jego technologia na przykładzie turystyki kosmicznej.

Niektórzy mogą pomyśleć, że Richard Branson – szef Virgin Galactic – ubiegł Jeffa Bezosa w statusie pierwsze kosmicznego turysty. Tak naprawdę spór o to będzie trwał zapewne latami, bowiem Branson wzniósł się statkiem VSS Unity na wysokość ok. 85 km nad powierzchnią Ziemi. Siły powietrzne USA uznają wysokość ponad 80 km za granicę kosmosu, ale dla wielu naukowców wyznacza ją umowna linia Karmana. Choć waha się ona w przedziale 80 a 100 km nad powierzchnią naszej planety, to dla wielu fizyków należy przekroczyć tę dalszą granicę (100 km).

Jeff Bezos leci w kosmos z babcią

Rakieta New Shepard ma oddalić się od Ziemi właśnie na ponad 100 km. Będzie to najwyższy turystyczny lot w historii ludzkości. Oczy świata będą zwrócone jednak nie tylko na to jak lot przeżyje Jeff Bezos, ale również inni członkowie załogi. W kosmos razem z miliarderem polci bowiem 82-letnia Wallace Funk, twórczyni programu szkolenia astronautek NASA. Sama jednak nigdy nie dostąpiła zaszczytu polecenia w kosmos. Na New Shepard załapał się także 18-letni Oliver Daemen, holenderski student fizyki, a także brat Jeffa Bezosa, Mark.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News