To koniec pierwszeństwa dla pieszych w Polsce w obecnym kształcie! Od teraz kierowcy i piesi muszą przyswoić to

To koniec pierwszeństwa dla pieszych w Polsce w obecnym kształcie! Od teraz kierowcy i piesi muszą przyswoić to

To koniec pierwszeństwa dla pieszych

Podaj dalej

Od kiedy w Polsce wprowadzono niemal bezwzględny obowiązek zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych, gdy człowiek choćby zbliża się do niego, społeczeństwo ma mieszane uczucia. Krytycy tego rozwiązania zauważają, że piesi często bezrefleksyjnie dokonują wtargnięcia na pasy. Od teraz trzeba będzie skończyć z tym pierwszeństwem w obecnym kształcie, bowiem cmentarze są pełne ludzi, którzy właśnie mieli pierwszeństwo. Choć przepis pozostaje niezmieniony, to wchodzimy w okres, w którym trzeba po prostu włączyć myślenie zanim z pierwszeństwa skorzystamy.

Statystyki mówią wszystko

Co roku od września rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. Ten niebezpieczny dla niechronionych użytkowników ruchu okres trwa w Polsce aż do stycznia. W 2022 roku najwięcej osób odniosło obrażenia w grudniu, a w styczniu odnotowano najwyższą liczbę przypadków śmiertelnych. Z analiz wynika, że w piątki oraz w godzinach od 16.00 do 19.00 należy zachować szczególną ostrożność. Główną przyczyną potrąceń jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych (64%). To oficjalne dane, które przedstawiła policja.

Od września rośnie liczba potrąceń pieszych
fot. freepik.com – rawpixel.com

Wypadki z udziałem pieszych to w większości zdarzenia zakwalifikowane jako „najechanie na pieszego”. Jednak występują także inne, w których osoba zostaje poszkodowana. Na przykład w wyniku zderzenia pojazdów, gdzie następnie samochód wjechał na chodnik. Dochodziło też do sytuacji uderzenia auta w znak, który przewracając się, spowodował obrażenia znajdującego się w pobliżu człowieka. W 2022 roku typowych potrąceń pieszych zanotowano 4 609, w ich wyniku 453 osoby zginęły, a 4 447 zostało rannych.

Dlaczego robi się coraz niebezpieczniej?

„Szybciej zapadający zmierzch oraz jesienno-zimowe warunki drogowe mogą powodować zbyt późne zauważenie pieszego czy wydłużyć drogę hamowania. Kierowcy muszą zwalniać w okolicach pasów, aby nie tylko mieć pewność, że nikt akurat nie przechodzi. Niższa prędkość pomaga czasem w ogóle zauważyć osobę, która zbliża się do zebry. Tylko wtedy, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni, mamy szansę zatrzymać się na czas. Co prawda w latach 2018-2021 następował znaczący spadek wypadków na przejściach dla pieszych. Jednak w roku 2022 odnotowano wzrost. W interesie wszystkich jest to, aby ponownie odwrócić ten trend” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

„Sprawcami najechania na pieszego są w większości prowadzący samochody osobowe (prawie 80%). Jednak zdarzają się też wypadki spowodowane przez rowerzystów (150 przypadków) czy kierujących hulajnogą elektryczną (60 zdarzeń). Wraz ze wzrostem popularności tych środków transportu może wzrastać liczba sytuacji niebezpiecznych z ich udziałem. Jeśli ktoś kieruje pojazdem, to ponosi też odpowiedzialność. Bez względu na to, jaki to pojazd. Nie można o tym zapominać. W 2022 roku dwie osoby zginęły w wypadku z winy kierującego rowerem” – dodaje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przestroga dla seniorów

Dane pokazują, ofiary wypadków drogowych wśród pieszych to w Polsce w większości osoby powyżej 60 roku życia. Całościowo w Unii Europejskiej wygląda to podobnie, bo chodzi o grupę 65+. Dlatego tak ważne jest uświadomienie tych osób o tym, że nie mogą bezrefleksyjnie wchodzić na przejście. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa niezależnie od pierwszeństwa.

Przejście dla pieszych
fot. freepik.com – rawpixel.com

Istnieją też rekomendacje unijne dotyczące zmniejszenia liczby zdarzeń z udziałem pieszych, w których ktoś poniósł śmierć lub został ranny. Warto się do nich zastosować, a zawierają m.in.:

  • ograniczanie prędkości na danym obszarze
  • nieprzerwane ścieżki spacerowe
  • właściwe oświetlenie uliczne
  • noszenie odblasków.

Źródło: Renault

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News