To 30-letnie BMW E30 M3 jest dziś w cenie Tesli! Oszałamiająco zadbany unikat na skalę światową. Takich powstała tylko garstka

To 30-letnie BMW E30 M3 jest dziś w cenie Tesli! Oszałamiająco zadbany unikat na skalę światową. Takich powstała tylko garstka

BMW E30 M3 kabriolet

Podaj dalej

Na rynku samochodów używanych nie trudno natrafić na niezły egzemplarz BMW E30 M3. Są jednak unikatowe wersje, które pojawiają się niezwykle rzadko. Do takich z pewnością należy kabriolet, który wyprodukowano w liczbie 781 egzemplarzy. To sprawia, że dziś ludzie płacą za tę odmianę więcej niż za nową Teslę Model 3.

BMW zbudowało ponad 17 tys. E30 M3 w nadwoziu coupe, więc nic dziwnego, że niewiele osób kojarzy kabrioleta. Wspomniane 781 sztuk powstało w latach 1988-1991 w Monachium wyłącznie dla Europy. Nic dziwnego, że to łakomy kąsek dla kolekcjonerów z różnych części świata. Teraz z jednym z nich ktoś jest gotów się rozstać. Jedyny egzemplarz na sprzedaż stacjonuje w Irvine w Kalifornii (USA).

BMW E30 M3 kabriolet

Co my tu mamy?

Samochód został wystawiony na aukcję za pośrednictwem Collecting Cars i jego cena na dobę przed zakończeniem licytacji przebiła barierę 200 tys. złotych. W ostatnich godzinach może dojść do spektakularnych przelicytowań, bowiem szansa na zdobycie tego białego kruka szybko może się nie powtórzyć. Zwłaszcza, że oferowany egzemplarz w kolorze Diamond Black i srebrnymi alufelgami wydaje się wyjątkowo zadbany.

BMW E30 M3 kabriolet

Podobnie jak w E30 M3 Coupe, kabriolet jest napędzany 2,3-litrowym wolnossącym silnikiem rzędowym. 16-zaworowa jednostka z wersji Evo I osiąga 215 KM i pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 7 sekund. Moc przekazywana jest na tylne koła za pośrednictwem pięciobiegowej manualnej skrzyni biegów. Maksymalny moment obrotowy wynosi 245 Nm i jest osiągany przy 4750 obr./min.

30-latek jak nowy

Wewnątrz samochodu znajduje się tapicerka w paski ze wzorem M Tech. Te świetnie komponują się z szarą skórą, zdobiącą zagłówki foteli, boczki drzwi i deskę rozdzielczą. Mimo 130 906 przejechanych kilometrów, zwraca uwagę niewielkie zużycie siedzeń. Wśród kluczowych cech samochodu znajdują się też elektryczne szyby, podgrzewane przednie fotele oraz kierownica i dźwignia zmiany biegów w specyfikacji M.

BMW E30 M3 kabriolet

Zgodnie z opisem aukcji, sprzedający do auta dodaje oryginalne książki serwisowe oraz instrukcje producenta. Wszystko sygnowane pieczęciami dealera BMW. Auto na serwisie ostatnio było w październiku 2021 r., aby przygotować je do sprzedaży. Wymieniono wówczas olej silnikowy, założono nowe opony oraz wykonano drobną kosmetykę przodu. Przebieg aukcji można śledzić tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News