Te stacje zdecydowały się sprzedawać paliwo za bezcen. Oto gdzie w Polsce można zatankować diesel, benzynę i LPG śmiesznie tanio

Te stacje zdecydowały się sprzedawać paliwo za bezcen. Oto gdzie w Polsce można zatankować diesel, benzynę i LPG śmiesznie tanio

Tu paliwo jest najtańsze

Podaj dalej

Wraz z nowym rokiem kierowcy w Polsce doświadczyli dość podobnych lub nieco wyższych cen paliw niż pod koniec grudnia. Jednak warto wiedzieć, że są stacje paliw, które zdecydowały się sprzedawać diesel, benzynę i LPG z dużymi obniżkami. Wbrew pozorom, na mapie Polski takich obiektów jest naprawdę sporo.

Podwyżka VAT-u z 8 do 23 proc., a także powrót „normalnych” stawek akcyzy i opłaty paliwowej zwiastował cenową katastrofę na stacjach od 1 stycznia 2023 r. Jednak ostry zjazd hurtowych cen paliw oraz obniżenie marż własnych przez bezpośrednich sprzedawców umożliwił łagodne wejście w nowy rok. Ceny raczej się utrzymały, a podrażały raczej tam, gdzie były skrajnie niskie.

Po ile paliwo po świętach?
fot. freepik.com – irenemiller

Jak tanio można teraz zatankować paliwo?

Jak wynika z raportu e-petrol.pl, benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio 6,57 zł/l, a diesel 7,69 zł/l. Najpopularniejsze paliwa podrożały zatem odpowiednio o 4 i 3 grosze na litrze. Dużo bardziej, bo o 11 gr/l wzrosła średnia cena benzyny 98-oktanowej. Za Pb98 płaci się dziś średnio 7,37 zł/l. Jednak największe podwyżki odczuli ci, którzy tankują autogaz. Średnia cena LPG wzrosła o 12 gr/l z 2,91 zł/l do 3,03 zł/l.

Jednak średnia ogólnopolska cena paliwa często nie oddaje rzeczywistości w konkretnych regionach. Przykładowo stacje paliw w warmińsko-mazurskim są w stanie oferować benzynę i diesel za śmieszne pieniądze. Tam średnia stawka za Pb95 to tylko 6,42 zł/l, a za ON tylko 7,51 zł/l. W przypadku benzyny to 15 gr/l poniżej średniej i aż 28 gr/l od najdroższej 95-tki na Lubelszczyźnie (6,65 zł/l). Z kolei diesel na Warmii i Mazurach kosztuje 18 gr/l poniżej średniej oraz 28 gr/l mniej od stawek na Opolszczyźnie (7,79 zł/l).

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Koniec zaniżania cen LPG

W przypadku autogazu widać, że stacje, które oferowały LPG za bezcen, zostały zmuszone do zaprzestania tej praktyki. Jeszcze w zeszłym tygodniu w woj. świętokrzyskim gaz tankowało się średnio po 2,71 zł/l. Jednak po nowym roku najtaniej jest już na Górnym Śląsku, gdzie LPG kosztuje 2,90 zł/l. To i tak 13 gr/l poniżej średniej oraz 22 gr/l taniej od najdroższego LPG z sąsiedniego Dolnego Śląska (3,12 zł/l). Górny próg stawek raczej pozostał na niezmienionym poziomie. Warto jednak pamiętać, że bardzo tanie stacje da się znaleźć w każdym województwie. Jednak poza Warmią i Mazurami oraz ewentualnie woj. łódzkim ich znalezienie może być bardzo trudne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News