Tani diesel, benzyna i LPG są tu dostępne bez łaski. Na tych stacjach paliwo jest najtańsze w Polsce [LISTA]

Tani diesel, benzyna i LPG są tu dostępne bez łaski. Na tych stacjach paliwo jest najtańsze w Polsce [LISTA]

Diesel, benzyna i LPG są tu najtańsze w Polsce

Podaj dalej

Ostatni tydzień września stoi pod znakiem podwyżek cen paliw w Polsce. Jednak nie wszyscy kierowcy odczuli tę zmianę tak samo. Są stacje w Polsce, na których diesel, benzyna i LPG nadal są bardzo tanie w porównaniu do reszty.

Ropa w dół, paliwo w górę

Z pozoru sytuacja na rynkach światowych mogła zwiastować, że ceny paliw w Polsce mogą jeszcze spaść. Ropa naftowa Brent wyraźnie potaniała, bo jeszcze wczoraj kosztowała nawet 83 dolary za baryłkę. Niestety mocno słabnąca złotówka względem dolara (momentami kosztował ponad 5 zł) to wszystko zniwelowała. Na domiar złego ropa nieco drożeje i na koniec wczorajszej sesji kosztowała ok. 88 dolarów za baryłkę.

diesel zima unia europejska zakaz powietrze
fot. freepik.com – rcphotostock

Od tygodnia na rynku hurtowym widać było pewne wzrosty, choć sytuacja jest jeszcze stabilna. Jednak pewne było to, że prędzej czy później na stacjach wymusi to pewne korekty cen w górę. Jak wyliczył e-petrol.pl, najmocniej podrożały benzyny, bo o 7 gr/l. Obecnie za Pb95 płaci się w Polsce 6,29 zł/l, a za Pb 98 7,14 zł/l (więcej niż spodziewali się eksperci). Jeśli chodzi o diesel i LPG to podwyżki są tutaj tylko śladowe, bo 2-groszowe. Olej napędowy kosztuje średnio 7,16 zł/l, a autogaz 3,09 zł/l.

Gdzie są najtańsze i najdroższe stacje?

Podane ceny to średnie stawki ogólnopolskie, ale jak wiadomo ceny między województwami bywają mocno zróżnicowane. Okazuje się, że jest krótka lista regionów, w których paliwo nadal jest względnie tanie. Liderem tego zestawienia w raporcie e-petrol.pl jest Wielkopolska, na której terenie najtaniej tankuje się benzynę (6,23 zł/l) i diesel (7,10 zł/l). Równie tanią 95-tkę zatankujemy też w woj. śląskim. Z kolei najmniej za LPG płaci się w woj. łódzkim (2,95 zł/l). Na liście regionów z autogazem poniżej 3 zł/l jest jeszcze tylko świętokrzyskie (2,99 zł/l).

Po weekendzie diesel strasznie drogi
fot. freepik.com – irenemiller

Powyższe stawki to oczywiście średnie, co oznacza, że we wspomnianych regionach paliwo jest nawet jeszcze tańsze, ale i miejscami droższe. Niestety są też regiony Polski, w których płaci się naprawdę sporo i to one, podwyższają średnią ogólnopolską. Najmniej opłacalne tankowanie benzyny i diesla występuje na Podlasiu. Tam Pb95 kosztuje już 6,32 zł/l, a ON aż 7,23 zł/l. Równie droga benzyna jest w woj. zachodniopomorskim. Od wielu tygodni najdrożej LPG tankuje się na Dolnym Śląsku, a obecna średnia stawka w tym regionie to 3,28 zł/l.

Rabaty -30 gr/l tylko do piątku

Warto pamiętać, że jeszcze tylko do piątku, 30 września niektóre stacje oferują rabaty na paliwo. Kierowcy upodobali sobie zwłaszcza tę na stacjach Shell, która nie ogranicza liczby promocyjnych transakcji. Z kartą Shell Clubsmart (da się założyć ją w telefonie w 2 minuty) uzyskujemy rabat -30 gr/l na podstawowy diesel i benzynę. Z kolei LPG rabatowane jest o 10 gr/l. Jednorazowo można zatankować do 50 l Pb95 i ON oraz do 25 l autogazu. Dodatkowo rachunek można obniżyć wykorzystując zebrane punkty Shell Clubsmart, co będzie możliwe także po zakończeniu promocji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News