Ta ostra promocja na paliwo robi w Polsce furorę! Na tych stacjach diesel, benzyna i LPG kosztują dużo poniżej średniej. Oto ile naprawdę

Ta ostra promocja na paliwo robi w Polsce furorę! Na tych stacjach diesel, benzyna i LPG kosztują dużo poniżej średniej. Oto ile naprawdę

Paliwo poniżej średniej

Podaj dalej

Poruszenie wśród kierowców w Polsce wywołała ostatnio ostra promocja na paliwo, o której wielu zmotoryzowanych w ogóle nie słyszało. Nic dziwnego, bo mimo promocyjnych stawek za diesel, benzynę i LPG, sprzedaż odbywa się bez rozgłosu. Na duże obniżenie cen zdecydowały się tylko niektóre stacje, których lokalizacje ujawniono w raporcie.

Średnie ceny paliw nie zawsze oddają rzeczywistość

Okazuje się, że da się bez problemu zatankować w Polsce paliwo dużo poniżej średniej. Ile ona w ogóle wynosi? W przypadku benzyny 95-oktanowej to 6,56 zł/l, a z kolei średnia stawka za diesel to 7,68 zł/l. To oznacza, że w ciągu tygodnia oba najpopularniejsze paliwa potaniały o symboliczną złotówkę na litrze. W zupełnie innej sytuacji są tankujący autogaz, bo tu mamy ostre podwyżki. Średnia ogólnopolska cena za LPG podskoczyła o 10 gr/l do poziomu aż 3,13 zł/l.

Paliwa będą droższe przed świętami
fot. freepik.com – irenemiller

Jednak Polacy nie są wcale zmuszeni tankować za tak duże pieniądze. Pamiętajmy, że na średnią składają się zarówno ceny wyższe, jak i niższe. Tylko gdzie szukać tych niższych? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy raport e-petrol.pl.

Po ile najtaniej benzyna, diesel i LPG?

Z danych ekspertów wynika, że najtaniej benzynę 95-oktanową zatankujemy w województwie łódzkim. Tam średnia stawka za Pb95 to tylko 6,45 zł/l, czyli 11 gr/l poniżej średniej. Różnica sięga nawet 17 gr/l, jeśli porównamy łódzkie z opolskim, gdzie Pb95 kosztuje średnio 6,62 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

Natomiast po najtańszy diesel trzeba wybrać się do województwa warmińsko-mazurskiego. Tam za olej napędowy płaci się zazwyczaj 7,54 zł/l, czyli 14 gr/l poniżej średniej. Sporo, ale najbardziej porażająca jest różnica względem wspomnianego wcześniej woj. opolskiego. Tam diesel kosztuje średnio 7,77 zł/l, czyli 23 gr/l więcej niż na Warmii i Mazurach.

W przypadku LPG najniższe ceny odnotowano w woj. świętokrzyskim. Tam mimo podwyżek podatków i kosztów dostaw, średnia cena autogazu wynosi 3,06 zł/l. To o 7 gr na litrze poniżej średniej oraz 14 gr na litrze mniej niż w najdroższym regionie kraju. Średnia stawka za LPG na poziomie 3,20 zł/l obowiązuje bowiem na Podlasiu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News