Spłacasz kredyt na samochód lub mieszkanie? Mamy bardzo ważne informacje! Kiedy wzrosną raty?

Spłacasz kredyt na samochód lub mieszkanie? Mamy bardzo ważne informacje! Kiedy wzrosną raty?

Kredyt na samochód. Kiedy raty będą wyższe?

Podaj dalej

Po dwumiesięcznych wakacjach w końcu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy mają kredyt na samochód lub mieszkanie. Podjęto fundamentalną decyzję, która wpłynie na wysokość rat w obliczu szalejącej inflacji.

Czy kredyt na samochód wzrośnie?

Ekonomiczni eksperci od dawna nawołują do podniesienia stóp procentowych, które od maja 2020 r. są na rekordowo niskim poziomie (0,1 proc.). Gdyby Rada Polityki Pieniężnej wsłuchała się w głosy ekspertów raty kredytów w bankach uległyby zdecydowanemu podwyższeniu. Ekonomiści coraz częściej wskazują, że byłaby to skuteczna metoda na inflację i rosnące z jej powody ceny.

Adam Glapiński, RPP / NBP

Jednak większość członków RPP nie podziela opinii o konieczności przeciwdziałania inflacji wyższymi stopami procentowymi. Z tego względu na posiedzeniu podjęto decyzję, aby utrzymać dotychczasowe poziom zaledwie 0,1 proc. Każdy kto ma kredyt na samochód lub mieszkanie może otwierać szampana, ponieważ przynajmniej przez miesiąc raty będą rekordowo niskie.

Jak długo raty będą tak niskie?

Decyzja RPP choć niepopularna wśród ekonomistów, była całkowicie spodziewana. Takie przewidywania przedstawił w poniedziałek przewodniczący rady, Adam Glapiński. Większość członków RPP nie popiera wzrostu stóp procentowych, ale pojawiają się już w niej głosy, że tak dłużej się nie da. W sierpniu po raz pierwszy od 20 lat inflacja przekroczyła barierę 5 proc. W minionym miesiącu ceny towarów i usług były wyższe o średnio 5,4 proc. względem 2020 r.

Przeczytaj również