SKANDAL! Ropa tanieje, ale Diesel i benzyna w Polsce coraz droższa! Ekspert wyjaśnia dlaczego stacje paliw nie obniżają cen

SKANDAL! Ropa tanieje, ale Diesel i benzyna w Polsce coraz droższa! Ekspert wyjaśnia dlaczego stacje paliw nie obniżają cen

Dwucyfrowe ceny paliw

Podaj dalej

Wydawało się, że niedawne obniżki cen ropy naftowej zapowiadają spadki cen paliw na polskich stacjach. Ku zaskoczeniu kierowców Diesel i benzyna u nas tylko drożeje. Choć wydaje się to skandal, to eksperci wcale nie są zdziwieni takim trendem.

Dlaczego nie jest taniej?

Z tygodnia na tydzień coraz więcej stacji paliw sprzedaje benzynę 95-tkę i Diesel w cenie powyżej 6 zł za litr. Szczęście w nieszczęściu, że możemy już mówić o pewnej stabilizacji, choć względem ubiegłem tygodnia Pb95 i ON podrożały średnio o 1 grosz, a LPG o 4 gr na litrze. Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu nie odnotujemy dużych podwyżek.

Stacje paliw nie pokażą ceny za litr
fot. stock.adobe.com – Nomad_Soul

Jednak kierowcy słysząc o taniejącej ropie wyczekują raczej prognoz obniżek cen na stacjach. W obecnej sytuacji jest jednak mało możliwe. „Choć ceny ropy przestały rosnąć to większej korekty na rynku hurtowym w dół prawdopodobnie nie odnotujemy, ze względu na osłabienie złotego wobec USD” – tłumaczy Urszula Cieślak, ekspert BM Reflex. „Może to jednak uchronić nas przed dalszym wzrostem cen na stacjach” – dodaje.

Dlaczego ropa tanieje?

Cena za baryłkę ropy brent potaniała do mniej niż 82 dolarów, co wynika z kilku czynników. Najnowszy raport wydobywców z grupy OPEC zmniejszył prognozę popytu o 160 tys. baryłek dziennie. To efekt zwłaszcza wolnieszego niż oczekiwano popytu w Chinach oraz Indiach. Jednak w długoterminowej perspektywie (2022 r.) OPEC wierzy, że popyt na ropę wzrośnie o ok. 4,2 mln baryłek dziennie. Wtedy wreszcie mamy zobaczyć poziom zapotrzebowania na ropę, jaki znamy sprzed pandemii.

„Według ostatniego raportu DOE nastąpił wzrost zapasów ropy o 1 mln bbl, spadek zapasów benzyn o 1,56 mln bbl i destylatów o 2,61 mln bbl” – wylicza Urszula Cieślak. „To oznacza, że zapasy ropy naftowej w USA na dzień 5 listopada były o 6,4% niższe od sezonowej średniej z pięciu lat, zapasy benzyny były o 3,5% niższe od średniej z pięciu lat oraz destylatów o 5,5% niższe od średniej 5-letniej. Wydobycie ropy naftowej w USA w ub. tygodniu pozostało na niezmienionym poziomie 11,5 mln baryłek dziennie, czyli o 1,6 mln baryłek dziennie (-12,2%) poniżej rekordowego poziomu 13,1 mln baryłek dziennie z lutego 2020r.” – mówi ekspertka.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News