Samochody z Polski robią furorę we Włoszech! Ludzie rzucają się po nie jak po lody Ekipy. O co chodzi?

Samochody z Polski robią furorę we Włoszech! Ludzie rzucają się po nie jak po lody Ekipy. O co chodzi?

Fiat 500 Star

Podaj dalej

Włochy stanowią dosyć specyficzny rynek samochodowy. W odróżnieniu od europejskich trendów, kierowcy wciąż bardzo chętnie sięgają tam po względnie małe auta. Okazuje się, że prawdziwą furorę robią tam auta z Polski. Dlaczego Włosi tak je uwielbiają?

Made in Poland

Twitterowy profil Car Industry Analysis przygotował ciekawe zestawienie pierwszego kwartału 2021 r. Przedstawiona tam, z jakich krajów pochodzą modele aut, które są najczęściej kupowane na największych rynkach w Europie. Choć Włosi najchętniej kupują samochód produkowany we Włoszech, to czołówka rankingu jest obfita w polskie flagi. Za Fiatem Pandą sklasyfikowano bowiem produkowaną w Tychach, Lancię Ypsilon.

Włochy Q1 2021 - pochodzenie najpopularniejszych modeli
graf. Car Industry Analysis

Jest to zresztą jedyny model Lancii w ofercie, która sprzedaje nowe samochody wyłącznie we Włoszech. Jak widać uczucie do rodzimej marki jest tam tak duże, że koncern Stellantis ani myśli uśmiercać turyńskiej marki. Jakby tego polskiego pierwiastka było mało, to na czwartym miejscu widnieje kolejny produkt z tyskiej fabryki Fiat 500. Tylko dzięki dobremu początkowi roku, Renault Clio utrzymało się na kwartalnym podium przed popularną 500-tką.

Auto z Polski rosną w siłę

Z danych włoskiego stowarzyszenia importerów samochodów UNRAE wynika, że auta z Polski tylko umacniają się na tamtejszym rynku. W kwietniu 2021 r. wciąż prowadził Fiat Panda z wynikiem 10 253 sprzedanych egzemplarzy. Jednak pozostałe miejsca na podium należały do „polskiego” Fiata 500 (choć część produkcji jest we Włoszech) oraz Lancii Ypsilon. Sumując ich wyniki sprzedażowe, w samym kwietniu zarejestrowano łącznie 10 906 modeli, składanych w Tychach. Na uwagę zasługuje wyraźny boom na Fiata 500, który zaczyna się rozpychać dzięki wersji hybrydowej i elektrycznej. Odmianę zelektryfikowaną (MHEV) oferuje już także Lancia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News