Rewelacyjne informacje dla Polaków tankujących diesel i LPG! Benzyna? Nawet nie klikaj, żeby sobie nie psuć weekendu [RAPORT]

Rewelacyjne informacje dla Polaków tankujących diesel i LPG! Benzyna? Nawet nie klikaj, żeby sobie nie psuć weekendu [RAPORT]

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Nadchodzący tydzień będzie wyjątkowo łaskawy na stacjach paliw w Polsce. Oczywiście to zależy dla kogo, bo akurat tankujący benzynę przeżyją swego rodzaju koszmar. Jednak tankując diesel lub LPG, kierowcy z pewnością poczują dużą ulgę.

„Dynamiczne zmiany cen ropy i paliw gotowych na rynkach światowych wpływają bezpośrednio, a co najważniejsze bardzo szybko na poziom cen paliw na krajowym rynku” – tłumaczą to zjawisko Urszula Cieślak i Rafał Zywert, eksperci BM Reflex. „Ostatnie zmiany spowodowały, że tankujący benzynę na stacjach zapłacą dzisiaj o około 40 – 50 groszy na litrze więcej. Jest to wzrost w wysokości podwyżek odnotowanych wcześniej w okresie 15 kwietnia do 12 maja” – wskazują.

Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że jeszcze w czwartek w Polsce benzyna 95-tka kosztowała średnio 7,32 zł/l. Najdroższym produktem w dystrybutorze była Pb98 ze średnią stawką 7,75 zł/l. W dół poszła za to cena za diesel, bo spadła do średniego poziomu 7,27 zł/l. Obniżkę odnotowano też w przypadku LPG, które sprzedawano średnio po 3,64 zł/l. „W ciągu tygodnia ceny benzyny wzrosły odpowiednio o 42 i 50 gr/l, olej napędowy taniał średnio o 10 gr/l, a autogaz o 1 gr/l” – wyliczają analitycy.

Znakomite wieści dla tankujących diesel i benzynę
fot. freepik.com – rcphotostock

Diesel i LPG nie zdrożeją, benzyna wyśrubuje rekord

Dotychczas najwyższe ceny benzyny mieliśmy na początku marca, ale majowe podwyżki pobiły tamten rekord o 4 proc. „Jesteśmy na początku okresu zwiększonego popytu na benzyny i dlatego z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że będziemy w kolejnych tygodniach świadkami bicia aktualnego rekordu” – nie ukrywają Cieślak i Zywert. „W najbliższych dniach tak drastyczne podwyżki jak w tym tygodniu nam nie grożą. Jednak na części stacji kilkugroszowy wzrost cen możemy jeszcze notować” – ostrzegają.

„Korzystniej na teraz wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego. Póki co diesel nie powinien drożeć” – uspokajają eksperci. „W przypadku diesla jest miejsce na kontynuację obniżek do średniego poziomu 7,20 zł/l” – prognozują. Stabilnie powinno też być z cenami LPG, mimo odcięcia Polsce rosyjskiego źródła importu.

Niespokojna ropa

Na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy kolejny tydzień wahań cen i konsolidacji. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 111 dolarów za baryłkę. Jest to praktycznie ten sam poziom, co przed tygodniem. Rosyjska ropa Urals nadal jest około 35 USD/bbl tańsza niż ropa Brent. „Minister energii Arabii Saudyjskiej w trakcie trwającej 29 konferencji MPGC (Middle East Petroleum & Gas Conference) stwierdził, że świat zmaga się z niedoborem wystarczającej ilości mocy rafineryjnych, co winduje ceny produktów naftowych” – wyjaśniają analitycy.

Ceny ropy w dół
fot. stock.adobe.com – qiujusong

Pole do lekkich podwyżek surowca dały dane amerykańskiego Urzędu Informacji Energetyki (EIA). Według nich zapasy ropy naftowej w USA w skali tygodnia spadły o 3,4 mln baryłek do 420,8 mln bbl. „Jest to poziom 14 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku” – zauważają Cieślak i Zywert. „Zapasy olejów zmniejszyły się 1,2 mln bbl i różnica w stosunku do 5-letniej średniej wynosi już 22 proc.” – dodają.

Na brak obniżek cen ropy wpływa też odbudowujący się popyt największego importera tego surowca – Chin. „Zgodnie z danymi chińskiej Generalnej Administracji Ceł w kwietniu Chiny zaimportowały 10,5 mln bbl/d ropy naftowej, czyli 6 proc. więcej niż rok temu” – informują eksperci BM Reflex. „Import ropy rosyjskiej wzrósł w skali miesiąca o 5 pro. do 1,6 mln baryłek dziennie. Chiny rozważają zwiększenie zakupów ropy rosyjskiej w celu uzupełnienia rezerw. Mimo sankcji, Chiny zdecydowały się już na zakup 2 mln bbl ropy irańskiej, która trafi do systemu rezerw” – ujawniają.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News