Polacy, którzy zauważą to na swoich oponach mogą mieć teraz problemy. Po zmianie przepisów mandat to 3000 zł! Co sprawdzić? [LISTA]

Polacy, którzy zauważą to na swoich oponach mogą mieć teraz problemy. Po zmianie przepisów mandat to 3000 zł! Co sprawdzić? [LISTA]

Mandat za opony to 3000 zł

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce w popłochu sprawdzają swoje opony, ponieważ od tego roku za drobną pomyłkę grozi 3000 zł mandatu. W wielu przypadkach okazuje się, że konieczna jest wymiana całego kompletu ogumienia. Ci, których to dotknęło mogą pozbyć się problemu na lata TUTAJ.

Za co grozi mandat 3000 zł?

Od 2022 r. jeszcze bardziej niż kiedykolwiek Polacy weryfikują kilka istotnych rzeczy na swoich oponach. Wystarczy, że głębokość bieżnika spadnie poniżej poziomu 1,6 mm i nieszczęście gotowe. Jazda na takim ogumieniu podchodzi pod niewłaściwy stan pojazdu, a to z kolei można potraktować jako wykroczenie przeciwko innym przepisom. Już to otwiera ścieżkę do nałożenia mandatu w wysokości 3000 zł i utraty dowodu rejestracyjnego.

Jednak bieżnik to nie jedyny czynnik, który może wpłynąć na negatywną ocenę złego stanu opon. Może zdarzyć się tak, że funkcjonariusz wystawi taki mandat za obecność tzw. bąbli (wybrzuszeń) na gumie. Taka opona może w każdej chwili ulec poważniejszemu uszkodzeniu, a stąd blisko do tragedii. Uważać należy też z mieszaniem różnego rodzaju opon na jednej osi. Kształt bieżnika i rozmiar na lewym i prawym kole musi być taki sam. Taką wpadkę można zaliczyć, np. po założeniu pełnowymiarowego koła zapasowego.

Opona letnia Michelin Primacy 4+
fot. Michelin

Jak pozbyć się problemu?

Oczywiście wiele zależy, na jakiego trafi się policjanta. Jednak dużo bezpieczniej jest pozbyć się tego problemu na długie lata. Pomaga w tym zakup innowacyjnych i niedrogich opon Michelin, które mają zoptymalizowany opór toczenia. Dzięki temu trawłość bieżnika jest na imponującym poziomie. Dodatkowo specjalne technologie umożliwiają utrzymanie po latach wysokiej wydajności bezpieczeństwa. Nawet, gdy bieżnik ma tylko 1,6 mm, czyli prawne minimum. Sprawdź TUTAJ.

Kierowcy w Polsce chętnie wybierają zwłaszcza letnie opony Michelin Primacy 4+. To najnowsza wersja ogumienia o zachwycających parametrach w deszczowych warunkach. Zmotoryzowani poszukujący sportowej precyzji i dużej reaktywności stawiają coraz częściej na Michelin Pilot Sport 5. Rośnie też grono takich, którzy o zmianie opon zapominają na wiele sezonów. Pozwala na to najnowsza ewolucja najlepszych opon całorocznych na rynku, czyli Michelin CrossClimate 2.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2
fot. Michelin

Darmowe paliwo

Teraz jest też wyjątkowo korzystny okres na zakup takowego kompletu opon Michelin. Jeżeli zrobimy to TUTAJ, zakwalifikujemy się do otrzymania bonu na paliwo. Jest on wydawany w formie karty przedpłaconej Mastercard, więc można nią zapłacić na dowolnej stacji paliw. Jeśli zakupimy opony 16 lub 17 cali to limit na karcie wyniesie 60 zł. Jednak przy 18-tkach lub większych, kwota do wykorzystania na diesel, benzynę lub LPG to już 120 zł. Szczegóły tej akcji specjalnej dostępne są TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News