PILNE: Zakaz silników Diesla w Unii Europejskiej nigdy nie był tak blisko! Opinia TSUE ostro uderzy w Niemcy

PILNE: Zakaz silników Diesla w Unii Europejskiej nigdy nie był tak blisko! Opinia TSUE ostro uderzy w Niemcy

Zakaz silników Diesla w UE już blisko

Podaj dalej

Miliony samochodów z silnikami Diesla może być zaraz zakazanych w Unii Europejskiej. Taki wniosek nasuwa się po nowej opinii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), która może przyczynić się do prawnego wyeliminowania diesli z dróg.

Niemieckie stowarzyszenie ekologiczne, Deutsche Umwelthilfe, wniosło skargę do sądu w swoim kraju na niemieckiego regulatora transportu samochodowego. Te zezwoliły Volkswagenowi zainstalować oprogramowanie, które znów sieje zamęt w testach emisji spalin. Mało tego, takie samochody wciąż mogą legalnie poruszać się po drogach.

Nowe dieselgate

Sporną technologią jest oprogramowanie sterujące pracą silnika z wykorzystaniem tzw. okna temperaturowego. Chodzi o to, że pomiar emisji CO2 dokonywany jest w ciepłych warunkach laboratoryjnych. Tymczasem soft Volkswagena deaktywował systemy oczyszczania spalin w niższych lub bardzo wysokich temperaturach.

Volkswagen TDI diesel
fot. Volkswagen

Podejrzane rozwiązanie montowano w silnikach EA288, a więc nowszej generacji niż w pierwszej aferze dieselgate (EA189). Oznacza to, że problem dotyczy całego szeregu nowych i młodych modeli marek koncernu (m.in. Audi, SEAT, Skoda, VW). Niestety dla ekologów, niemiecki sąd oddalił skargę, bowiem uznał, że organizacja ekologów nie może pozywać krajowego regulatora transportu samochodowego.

Opinia TSUE umożliwi zakaz Diesla?

W tej sytuacji Deutsche Umwelthifle zwróciło się do TSUE o wytyczne. Teraz rzecznik sądu Athanasios Rantos oznajmił, że „zatwierdzone stowarzyszenia ekologiczne muszą mieć możliwość wszczęcia postępowania sądowego w celu zakwestionowania homologacji typu EC pojazdów wyposażonych w >>urządzenia oszukujące<<, które mogą być zabronione” – powiedział Rantos. „Tak zwane urządzenie >>okna temperaturowego<< może być dopuszczalne tylko w ściśle określonych warunkach” – dodał.

Deutsche Umwelthilfe twierdzi, że toczy szereg batalii prawnych w sprawie tego rozwiązania. Robi to nie tylko przeciwko Grupie Volkswagen, ale też Daimlerowi, obecnie Mercedes-Benz Group AG. Organizacja wierzy, że opinia TSUE zmieni podejście sądów w Niemczech, ale i innych krajach. Celem Deutsche Umwelthilfe jest prawne zakazanie jazdy dieslami do czasu zainstalowania skutecznego syste,i oczyszczania spalin.

Źródło: Reuters

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News