PILNE: Zakaz montowania instalacji LPG w Polsce już obowiązuje! Kary dla kierowców wynoszą do 3000 złotych. Jest jedno wyjście

PILNE: Zakaz montowania instalacji LPG w Polsce już obowiązuje! Kary dla kierowców wynoszą do 3000 złotych. Jest jedno wyjście

Zakaz montażu instalacji LPG w Polsce

Podaj dalej

Polscy kierowcy niektóre przepisy znają, w niektóre tylko wierzą, że istnieją, ale są też takie, o których nie mają pojęcia. Niewielu zmotoryzowanych ma bowiem świadomość, że niewłaściwa wymiana wycieraczek lub montaż instalacji LPG grozi grzywną do 3 tys. złotych. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Dodatkowo o tym, co może radykalnie obniżyć twoje wydatki na paliwo, dowiesz się TUTAJ.

Z pozoru wymiana wycieraczek to czynność, której nie da się zepsuć. Jest to w końcu część eksploatacyjna, bez której trudno na dłuższą metę utrzymać dobrą widoczność. Nasz kraj jest też znany z popularyzacji instalacji LPG, głównie w silnikach benzynowych. Jednak od ponad 16 lat w Polsce obowiązuje specjalne rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które nieco utrudnia sprawę.

wycieraczki

Te instalacje LPG i wycieraczki są zakazane

Okazuje się, że przy takich operacjach można narazić się na grzywnę do 3 tys. złotych. O nią nie musimy się martwić, jeśli wycieraczki kupiliśmy nowe. Nieważne czy oryginał lub zamiennik, bo liczy się tzw. nówka sztuka. Kłopot może się pojawić z używanymi, ponieważ ich nie tyle nie zaleca się, co prawnie zabrania montować w innym samochodzie. Identycznie sprawa wygląda z instalacjami LPG, których nie wolno przełożyć z innego samochodu. Legalny jest montaż tylko nowej.

Nie ma znaczenia czy owe części były użytkowane 1 dzień lub są w nienagannym stanie technicznym. Pióra wycieraczek oraz instalacje LPG są elementami, których zakazuje się montować w samochodzie, jeśli zostały zdemontowane z innego pojazdu. Jest to oczywiście czasem nieludzki przepis, ale jednak z myślą o bezpieczeństwie. Oczywiście bardzo ciężko jest zostać przyłapanym na takim procederze, nie mówiąc już o udowodnieniu tego.

Używana instalacja LPG
fot. stock.adobe.com – starush

Czego jeszcze nie wolno przełożyć?

Wspomniane rozporządzenie wskazuje także na inne elementy, których nie można ponownie montować w innym samochodzie. Są to przede wszystkim poduszki powietrzne oraz ich osprzęt (aktywatory, czujniki itp.). Przepisy nie zezwalają na legalną przekładkę klocków lub szczęk hamulcowych, jak i wkładów filtrów. Niedozwolone jest też ponowne wykorzystanie przewodów paliwowych lub hamulcowych, przegubów i układu blokady kierownicy.

Wiele osób być może zdziwi się, że nie wolno też przekładać tłumików układu wydechowego. To samo dotyczy zaworów recyrkulacji spalin, katalizatorów czy kondensatorów z PCB (polichlorowanych bifenyli). Kategorycznie nie pozwala się na branie od dawcy pasów bezpieczeństwa (lub foteli z nimi zintegrowanych), elektronicznych systemów asystujących jak ABS, ESP, a także immobiliserów i alarmów.

diesel tlumik samochodowy

Nie można zlać nawet płynu do spryskiwaczy, jak i innych cieczy eksploatacyjnych. Co ciekawe tymi wszystkimi rzeczami można legalnie handlować. Jest to nieco zastanawiające, bowiem w zdecydowanej większości przypadków oczywistym jest, że nabywcy te części potem zamontują. Nie jest to jednak pierwszy lub ostatni absurd polskiego prawodawstwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News