PILNE: Zakaz Diesla w Unii Europejskiej to już formalność! Oburzajcie się jak chcecie, te liczby mówią same za siebie

PILNE: Zakaz Diesla w Unii Europejskiej to już formalność! Oburzajcie się jak chcecie, te liczby mówią same za siebie

Podaj dalej

Niektóre kraje członkowskie skrytykowały Unię Europejską za to, że wciąż nie wyznaczyła daty zakazu Diesla. Przepis mający objąć wszystkie państwa wspólnoty wywołuje sporo emocji, ale wygląda na to, że unijnych urzędników wyręczą producenci. Do takich wniosków można dojść po zobaczeniu szokujących danych sprzedażowych nowych aut w Europie.

To się w głowie Janusza nie mieści!

Szeroko pojęty zakaz Diesla to konkretnie przepis, mający wykluczyć możliwość sprzedaży nowych aut z silnikami wysokoprężnymi. Na takie deklaracje zdecydowały się już m.in. Norwegia (2025 r.) czy Wielka Brytania (2030 r.), ale oba te kraje nie są zrzeszone w Unii Europejskiej. Dla wielu Polaków taki przepis wydaje się nie do pomyślenia, co wręcz może rozbudzać nastroje dla polexitu. Jednak przynależność do wspólnoty może nie mieć większego znaczenia. Czołowe marki prawdopodobnie same wcześniej zrezygnują z dalszej produkcji Diesla.

Sprzedaż Diesla w Europie poniżej 25 proc.
graf. JATO Dynamics

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Analitycy JATO Dynamics pokazali wyniki sprzedaży samochodów w Europie pod względem rodzaju paliwa. Wykres dotyczy okresu z lat 2019-2020. Największą sensacją nie jest już to, że SUV-y po raz kolejny osiągnęły rekord udziału w rynku (prawie 45 proc.). Porażające jest to, że na nowego Diesla decyduje się już nawet nie 1/4 klientów w UE (24 proc.). Obserwując to na przestrzeni lat widać stałą tendencję zniżkową. W 2019 r. ropniaki miały 32 proc. udziału i co roku wyniki spadają o kolejne 4 proc.

Za chwilę elektryk popularniejszy od Diesla

Co więcej, patrząc na tempo wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych z baterią (BEV), można typować, że w marcu 2022 r. elektryków sprzeda się więcej niż diesli. Dziś BEV-y mają 16 proc. udziału w rynku nowych samochodów (rejestracji). Może to niektórych zdziwić, ale naprawdę niewiele brakło by Tesla Model 3 była najchętniej kupowanym modelem w marcu! Tak, licząc auta spalinowe, bo wśród elektryków konkurencja jest w lesie. Choć pojazd firmy Elona Muska nie uplasował się na ogólnym modelowym podium, to do wygranej z VW Golfem zabrakło ok. 2500 egzemplarzy.

Sprzedaż aut w Europie - marzec 2021 - ranking modeli
graf. JATO Dynamics

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News