PILNE: Wycofanie samochodów na diesel i benzynę przyspieszone o 5 lat! Co teraz mają zrobić kierowcy aut spalinowych?

PILNE: Wycofanie samochodów na diesel i benzynę przyspieszone o 5 lat! Co teraz mają zrobić kierowcy aut spalinowych?

Od 24 grudnia zakaz Diesla w Polsce będzie legalny

Podaj dalej

Proces zmian klimatycznych postępuje i coraz więcej władz zdaje sobie sprawę, że porzucenie silników spalinowych w następnej dekadzie jest spóźnione. To musi wydarzyć się przed końcem obecnej, dlatego o 5 lat przyspieszono wprowadzenie zakazu dla aut na diesel czy benzynę.

Odważny deadline

Na taki krok zdecydowano się w amerykańskim stanie Waszyngton. To on najszybciej, bo już w 2030 r. wprowadzi regulacje zakazujące sprzedaży, kupna i rejestracji aut spalinowych. Do tej pory prym wiodły stany Kalifornia i Nowy Jork, które zatwierdziły zakaz od 2035 r. Będzie to z kolei zrównanie się z targetami Wielkiej Brytanii oraz kanadyjskiej prowincji Quebec. Najodważniejszym krajem pod tym względem pozostaje Norwegia, która żegna auta spalinowe już od 2025 r.

Przepisy podpisane przez gubernatora Jaya Inslee będą stosowane nie tylko wobec samochodów osobowych. Obejmą też lekkie auta dostawcze z roku modelowego 2030 lub późniejszych. Użytkowanie starszych aut spalinowych będzie legalne, choć niewykluczone, że będzie to dodatkowo opodatkowane. Co ważne, jest to nie tyle zakaz sprzedaży pojazdów na diesel lub benzynę. Tak naprawdę to nakaz obrotu wyłącznie autami elektrycznymi. Jest to niewątpliwie kontrowersyjne, bowiem wodór i paliwa syntetyczne są coraz poważniejszymi opcjami na zeroemisyjny transport.

samochód spalinowy elektryczny ładowarka
fot. freepik.com

„Transport jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w naszym stanie” – zauważył Jay Inslee, gubernator stanu Waszyngton, w którym prąd wytwarzają głównie elektrownie wodne. „Nie sposób rozmawiać o zmianach klimatu bez mówienia o transporcie. Ten pakiet odsunie nas od systemu transportowego, jaki wyobrażali sobie nasi dziadkowie, a przybliży w kierunku systemu transportowego, o którym marzą nasze wnuki” – dodał.

Kompleksowa elektryfikacja

Pakiet przepisów transportowych „Move Ahead Washington” będzie kosztował aż 16,9 mld dolarów. W jego ramach powstaną dziesiątki tysięcy nowy stacji ładowania, bez których transformacja nie byłaby możliwa. Obejmie ona zresztą nie tylko auta osobowe, bowiem zaplanowano już 25 projektów elektryfikacji tranzytu ciężarowego czy 4 nowe statki o napędzie hybrydowym. Dodatkowo w myśl nowych przepisów osoby do 18 roku życia będą mogły korzystać z transportu publicznego za darmo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News