PILNE: W Polsce może zabraknąć diesla i benzyny! Od kiedy kierowcy muszą być na to przygotowani?

PILNE: W Polsce może zabraknąć diesla i benzyny! Od kiedy kierowcy muszą być na to przygotowani?

W Polsce może zabraknąć diesla i benzyny

Podaj dalej

Miliony Polaków codziennie tankują diesla lub benzynę do swoich samochodów, ale już całkiem niedługo może to być niemożliwe. W Europie rośnie silna presja na to, aby całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych. Nową datę końcową dla epoki spalinowej w Europie zaproponował szef Audi.

Początkowo wydawało się, że temat ochrony klimatu może stracić priorytet w Europie po wzroście cen surowców energetycznych. Okazało się jednak, że wiele krajów Unii Europejskiej przyspieszyło inwestycje w odnawialne źródła energii lub energetykę jądrową. Ma to szybciej uniezależnić Stary Kontynent od rosyjskiej ropy i gazu, co za chwilę może mieć duży wpływ także na motoryzację.

Od kiedy paliwa kopalne znikną z Europy?

Zdaniem szefa Audi, Markusa Deussmanna europejscy producenci samochodów powinni odstawić paliwa kopalne do 2040 r. Jednocześnie wezwał do szybszej rozbudowy mocy wytwórczych w zakresie energii odnawialnej w Bawarii. To nie przypadek, bo to właśnie tam (Ingolstadt) ma siedzibę Audi. Członek zarządu koncernu Volkswagena zdaje sobie sprawę, że taki cel wymaga pewnych poświęceń.

Markus Deusmann AudiMarkus Deusmann, dyrektor generalny Audi: Bądźmy odważni jako Europejczycy i weźmy na siebie całkowitą rezygnację z paliw kopalnych od 2040 r. Musimy skierować całą naszą energię na pojazdy z napędem elektrycznym na potrzeby indywidualnej mobilności.

Jak już informowano wcześniej, Audi przestanie sprzedawać samochody z silnikami spalinowymi od 2033 roku. Jego macierzysta grupa Volkswagen będzie robić to od 2035 ro. w Europie. W późniejszym czasie stanie się to także w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Inni producenci jak BMW nie podzielają jednak tego stawiania wyłącznie na elektryki. Popyt na silniki spalinowe jest wciąż wysoki ze względu na wysokie ceny aut na prąd.

Do zakazu stacje i auta spalinowe mogą nie dotrwać

Jeśli jednak regulacje prawne zakażą sprzedawania aut z silnikami Diesla i benzynowymi w Europie (w tym w Polsce), może to mieć poważniejsze konsekwencje niż początkowo się wydaje. Przy zmniejszonym popycie na paliwo i dużym ograniczeniu produkcji, może ono stać się wyjątkowo drogie. To z kolei może postawić pod znakiem zapytania ekonomiczny sens jazdy autem spalinowym. W efekcie diesla i benzyny może zacząć brakować, bowiem niektóre stacje paliw tego nie przetrwają. W praktyce do inauguracji ewentualnego zakazu paliw kopalnych, samochody spalinowe mogą nawet nie dotrwać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News