PILNE: W ostatni tydzień stycznia ceny na polskich stacjach paliw oszaleją! Ekspert ujawnił, o ile zdrożeją diesel i benzyna

PILNE: W ostatni tydzień stycznia ceny na polskich stacjach paliw oszaleją! Ekspert ujawnił, o ile zdrożeją diesel i benzyna

Diesel i benzyna dużo drożej na koniec stycznia

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce wyczekują na luty i obiecaną obniżkę VAT-u na paliwo. Niestety może ona nie być tak duża jak się spodziewano. W ostatni tydzień stycznia szykuje się fala dużych podwyżek za diesel i benzynę. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Ile będzie kosztować paliwo?

Podwyżki cen paliw mieliśmy już w tym tygodniu. Najmocniej podrożał olej napędowy, bo aż o 8 groszy za litr. Teraz za diesel płaci się średnio 5,84 zł/l. Drożej jest także w przypadku benzyny, za którą średnio płacimy 5,78 zł/l (+6 gr). Niestety to nie koniec tak dużych podwyżek.

Nagł zwrot ws. cen paliw
fot. stock.adobe.com – Dragana Gordic

„Bardzo prawdopodobne, że zanim ceny paliw na stacjach spadną w wyniku obniżki stawki podatku VAT, ostatni tydzień stycznia przyniesie podwyżki detalicznych cen diesla i benzyn średnio o 5-7 gr./l” – ostrzegł Rafał Zywert z BM Reflex. To by oznaczało, że olej napędowy będzie kosztował średnio nawet 5,91 zł/l, a benzyna skrajnie 5,85 zł/l.

Dlaczego diesel i benzyna znów drożeją?

Takie średnie stawki sprawiają, że diesel i benzyna w niektórych miejscach kraju mogą powrócić do poziomu 6 zł za litr. Dla eksperta branży paliwowej nie jest to duże zaskoczenie. „W ostatnim tygodniu bowiem hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły odpowiednio o 11 gr./l i 9 gr./l netto, a poziom marż detalicznych jest niski” – zauważył Zywert.

Dopłaty na paliwo w Polsce
fot. stock.adobe.com – hedgehog94

Sytuacji nie poprawia też sytuacja na rynku. „Ceny ropy naftowej Brent ustanowiły w mijającym tygodniu nowe tegoroczne maksima w rejonie 89,50 USD/bbl i był to najwyższy poziom cen od października 2014 roku” – powiedział ekspert BM Reflex. „W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje około 87 USD/bbl i jest niecały 1 USD/bbl droższa niż przed tygodniem” – dodał.

A co z LPG?

Gdy diesel i benzyna nieustannie drożeją, zupełnie odwrotna sytuacja jest z LPG. „Kolejny tydzień z rzędu potaniał autogaz i aktualnie średnia krajowa cena tego paliwa to 3,11 zł/l” – poinformował analityk. Za sprawą Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 w lutym LPG powinno regularnie kosztować poniżej 3 zł za litr. Należy jednak pamiętać, że skutków obniżenia VAT-u możemy nie zobaczyć bardzo gwałtownie na pylonach.

Źródło: www.reflex.com.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News