PILNE: W 2026 r. koncern Stellantis reaktywuje kultowy model Lancia Delta! Fani legendy będą wściekli. "To profancja!"

PILNE: W 2026 r. koncern Stellantis reaktywuje kultowy model Lancia Delta! Fani legendy będą wściekli. "To profancja!"

Lancia Delta 1990

Podaj dalej

Nowy dyrektor generalny Lancii, Luca Napolitano wyjawił sensacyjne informacje w rozmowie z „Corriere della Sera”. W 2026 r. na rynek ma powrócić legendarna Lancia Delta. Ikona motoryzacji i rajdów samochodowych powróci jednak w formie, którą fani modelu określają jednoznacznie słowem „profanacja!”.

Reinkarnacja nie wszystkim się spodoba

To już nie jest plotka. Koncern Stellantis dał zielone światło dla powrotu Lancii Delta, do którego ma dojść za około 4 lata. „Wszyscy chcą Delty i nie może jej zabraknąć w naszych planach” – potwierdził Luca Napolitano. „Powróci i będzie prawdziwą Deltą, czyli ekscytującym samochodem, manifestem postępu i technologii” – dodał

Luca Napolitano, CEO Lancia

Jeśli ktoś myśli, że za kilka lat pojawi się konkurent dla Toyoty GR Yaris, musi nieco zmienić nastawienie. Choć reaktywowana Lancia Delta może mieć imponujące osiągi to CEO marki potwierdził, że Delta „oczywiście będzie elektryczna”. Ta wiadomość to dla niektórych zapewne cios, ponieważ emocje do tego auta rozbudziła spalinowa wersja z przełomu lat 80′ i 90′.

Jaka będzie nowa Lancia Delta?

Na razie niewiele wiadomo o szczegółach technicznych. Zapewne nowa Lancia Delta powstanie na ewolucji platformy eVMP grupy PSA, czyli STLA Medium. Premiera szykowana na drugą połowę dekady pozwala mieć nadzieję, że możliwe jest wykorzystanie baterii o stałym elektrolicie. To mogłoby zapewnić duży zasięg, szybkie ładowanie i zapas prądu na energochłonne szaleństwa na torze lub odcinku specjalnym.

Lancia Delta Integrale

Czy jest jeszcze jakakolwiek nadzieja, że powstanie choćby limitowana edycja spalinowej Lancii Delta? To raczej niemożliwe, bo do 2026 r. Lancia zadeklarowała sprzedaż wyłącznie aut elektrycznych. „Będziemy budować samochody z ogromnym poczuciem odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy” – oznajmił Napolitano.

Zanim pojawi się nowa Delta

Ostatnią spalinową Lancią w historii ma być nowa generacja jedynego obecnego modelu marki – Ypsilon. Auto składane w polskiej fabryce w Tychach jest niezwykle popularne we Włoszech, gdzie sprzedaje się lepiej niż wszystkie modele Alfa Romeo. Obecna generacja ma 10 lat, a następca planowany jest na 2024 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News