PILNE: Unia Europejska tworzy nowy podatek, który dobije kierowców! Ceny za diesel i benzynę będą musiały pójść w górę

PILNE: Unia Europejska tworzy nowy podatek, który dobije kierowców! Ceny za diesel i benzynę będą musiały pójść w górę

paliwa paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Już wkrótce Unia Europejska może przyjąć nowy podatek, który bezpośrednio uderzy w portfele kierowców. Droga do niego wydaje się bardzo szybka, bowiem wprowadzenie go w życie nie wymaga zgody wszystkich państw. Wystarczy uzyskanie większości kwalifikowanej. Co ciekawe, pomysłodawcą podatku, który zapewne podwyższy ceny za diesel i benzynę jest Polska.

Niezdrowa sytuacja

Wydaje się, że z powodu wysokich cen paliw kierowcom nie powinno dokładać się kolejnych taryf. Jednak większość państw UE chce poprzeć pomysł Polski. Mowa o wprowadzeniu cła na import rosyjskiej ropy naftowej, która mimo unijnego embarga, wciąż trafia do Czech, Słowacji i Węgier. Wymienione kraje nadal importują surowiec rurociągami, płacąc 30 proc. mniej od innych państw Wspólnoty.

Europarlament - Unia Europejska
fot. europarl.europa.eu

Nowy podatek miałby przywrócić warunki równej konkurencji na unijnym rynku paliw. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Polska złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie cła na ropę z Rosji. W dokumencie padają argumenty, iż taki ruch może zachęcić do importu surowca z alternatywnych kierunków. Dodatkowym zabezpieczeniem ma być wprowadzenie mechanizmu, który uniemożliwi zwiększenie importu względem ostatnich lat.

Nowy podatek będzie sprawiedliwy

Obecnie czeskie, słowackie i węgierskie rafinerie sporo korzystają na wyłączeniu z unijnego embarga. Jak przyznał w rozmowie z PAP Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, jest to nieetyczne. Jego zdaniem korzyści płynące z tytułu zakupu dużo tańszej ropy z Rosji, powinno przeznaczać się na wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają już negocjacje nad projektem, ale ma on duże szanse na powodzenie. Ku niezadowoleniu kierowców z Węgier, Czech i Słowacji, nowy podatek może przełożyć się na tych rynkach na podwyższenie cen za diesel i benzynę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News