PILNE: Unia Europejska przegłosowała twardy zakaz silników spalinowych! Twój diesel i benzyna trafią na śmietnik historii szybciej, niż myślano

PILNE: Unia Europejska przegłosowała twardy zakaz silników spalinowych! Twój diesel i benzyna trafią na śmietnik historii szybciej, niż myślano

Diesel i benzyna zakazane w Parlamencie Europejskim

Podaj dalej

Apele i lobbing sektora przemysłu samochodowego nic nie dały. Posłowie Parlamentu Europejskiego odrzucili wniosek o złagodzenie propozycji pakietu Fit for 55 w kontekście samochodów spalinowych. Oznacza to, że Unia Europejska daje zielone światło do wdrożenia zakazu silników Diesla i benzynowych, choć ten wydarzy się raczej wcześniej.

Walczono do końca

Niektóre grupy branżowe z sektora samochodowego lobbowały u posłów, aby odrzucili cel na 2035 r. Ich zdaniem jest zbyt wcześnie, aby się do niego zobowiązać, biorąc pod uwagę trudności z wdrożeniem infrastruktury ładowania. Jednak stosunkiem głosów 339 do 249, Parlament Europejski zagłosował za wprowadzeniem zakazu dla nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r.

Odrzucona w środę poprawka zakładała ograniczenie emisji nie do 100 a do 90 proc. w 2035 r. To rozwiązanie pomogłoby m.in. takim krajom jak Polska, gdzie tempo wdrażania infrastruktury dla aut elektrycznych jest bardzo powolne. Prawo nie jest jeszcze ostateczne, bowiem głosowanie wyraża stanowisko PE w tej sprawie. Przepisy muszą zostać uchwalone jednogłośnie przez wszystkich członków wspólnoty.

Zakaz silników Diesla w UE już blisko
fot. stock.adobe.com – Thaut Images

To oznacza proces negocjacji z krajami Unii Europejskiej, których powodzenie może doprowadzić do radykalnej rewolucji w transporcie samochodowym w Europie. Z takiego obrotu sprawy są zadowolone m.in. marki Ford i Volvo, które już do 2030 r. chcą sprzedawać wyłącznie zeroemisyjne samochody elektryczne. Zresztą do końca dekady emisje silników Diesla i benzynowych będą już tak wyśrubowane, że ich produkcja może być nieopłacalna. Także ceny spalinówek dla klientów mogą być zaporowe.

Nie liczmy na e-paliwa

Posłowie PE głosowali również przeciwko poprawce, która pozwoliłaby producentom samochodów kupować kredyty na tzw. e-paliwa. Te syntetyczne paliwa, wytwarzane z wychwyconego dwutlenku węgla, wodoru ze źródeł odnawialnych, były reklamowane jako sposób na utrzymanie silnika spalinowego. Stanowisko Unii Europejskiej jest jednak w tej kwestii jasne. Mamy kupować samochody elektryczne, a nie wymyślać sposoby na utrzymanie silnika spalinowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News