PILNE: To koniec problemu z tymi cholernymi tirami na autostradzie A2! Już wiemy kiedy skończy się to powolne wyprzedzanie

PILNE: To koniec problemu z tymi cholernymi tirami na autostradzie A2! Już wiemy kiedy skończy się to powolne wyprzedzanie

To koniec wyprzedzających się tirów na autostradzie A2

Podaj dalej

Wyprzedzanie się tirów to zmora polskich autostrad, ale już niebawem ten problem zniknie z ważnego fragmentu autostrady A2. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że A2-ka zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w obu kierunkach.

Gdzie autostrada A2 będzie szersza?

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał pozytywną decyzję, która otwiera możliwość rozbudowy autostrady A2 z dwóch do trzech pasów. Chodzi o 46,2-kilometrowy fragment od węzła Łódź Północ do granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego. Dzięki temu jazda do Warszawy oraz do Łodzi powinna odbywać się dużo płynniej. Wyprzedzanie się tirów nie powinno być już uciążliwe, a dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo.

Autostrada A2 będzie mieć 3 pasy
graf. GDDKiA

Przetarg w systemie Projektuj i buduj zaplanowano na jesień tego roku. Do listopada 2023 r. mają ruszyć prace, których zakończenie wstępnie przewidziano na przełom 2025 i 2026 r. Wykonawca będzie zobowiązany do szeregu prac, wśród których zaplanowano zwężenie pasów ruchu z 3,75 m do 3,5 m szerokości. Dzięki temu nie będzie konieczna rozbiórka obiektów nad autostradą, które były budowane pod kątem rozszerzenia A2-ki o dodatkowy pas.

Szerzej będzie też pod Warszawą

Autostrada A2 będzie poszerzona
graf. GDDKiA

Cała odcinek autostrady A2 między Łodzią a Warszawą ma 89 km i to nie koniec poszerzeń. Oprócz prac na terenie województwa łódzkiego, zaplanowano poszerzenie A2-ki przed aglomeracją warszawską. Od węzła Pruszków do węzła Konotopa autostrada A2 ma mieć aż 4 pasy ruchu. GDDKiA czeka jeszcze na decyzję środowiskową dotyczącą mazowieckiego odcinka, po czym będzie mogła zaplanować przetarg. Docelowo rozbudowa autostrady A2 ma w przyszłości upłynnić ruch ze względu na spodziewane większe jego natężenie. Oczekuje się tego po ukończeniu Centralnego Portu Komunikacyjnego w mazowieckim Stanisławowie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News