PILNE: To koniec mandatów z odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce! Kierowcy stosują ten niezawodny trik i mandatu nie ma

PILNE: To koniec mandatów z odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce! Kierowcy stosują ten niezawodny trik i mandatu nie ma

Polacy wymyślili sposób na odcinkowy pomiar prędkości

Podaj dalej

Inspekcja Transportu Drogowego konsekwentnie montuje na polskich drogach odcinkowy pomiar prędkości. Dziś jest już ponad 30 takich zestawów, które bezlitośnie przyczyniają się do wystawienia tysięcy mandatów dziennie. Jednak Polacy wymyślili nowy trik na to, aby legalnie i bezpiecznie uniknąć sfotografowania.

Bat nie tylko na piratów drogowych

Odcinkowy pomiar prędkości, jeszcze skuteczniej niż fotoradar, potrafi wychwycić z tłumu tych kierowców, którzy jeżdżą za szybko. System mierzy czas przejazdu na danej trasie, a gdy ten jest zbyt krótki, kierowca otrzymuje mandat. Tym samym OPP stał się skuteczną metodą na piratów drogowych, ale niestety karał także tych, którzy starali się jechać przyzwoicie.

Odcinkowy pomiar prędkości - mapa Polski

Jeszcze do niedawana OPP był stosowany głównie na autostradach, ale dziś coraz częściej można go spotkać na pozostałych rodzajach dróg. Co jakiś czas pojawia się komunikat o rekordowej liczbie wystawionych mandatów na podstawie danych pozyskanych z OPP. Kierowcy, którzy przez drobną nieuwagę wpadali w pułapkę systemu, bezskutecznie szukali niezawodnego sposobu na uniknięcie kary. Dziś w końcu Polacy mają na to prosty trik – innowacyjny wideorejestrator, który likwiduje problem raz na zawsze.

Łukasz TetkowskiŁukasz Tetkowski, Mio Marketing Manager MiTAC CEU & DACH Europe: Od momentu kiedy system OPP pojawił się na drogach, otrzymywaliśmy od kierowców sygnały, że przydałoby się rozwiązanie, które pomoże płynnie i bez mandatu pokonać taki odcinek. Wielu kierowców dowiadywało się o tym, że znajdują się na takim punkcie dopiero po fakcie, gdy czekała na nich niemiła niespodzianka w postaci mandatu i punktów karnych. Mio, jako pierwszy producent wideorejestratorów, postanowiło opracować system, który nie tylko pomaga uniknąć mandatu, ale pozwala wypracować u kierowcy nawyk płynnej i bezpiecznej jazdy.

Jak to działa?

Kamera samochodowa z funkcją informowania o odcinkowym pomiarze prędkości, uruchamia specjalny alert dźwiękowy oraz świetlny. Kierowca dostaje go zawsze, gdy auto znajdzie się w strefie pomiaru lub się do niej zbliża. Podobne powiadomienie otrzyma w sytuacji, gdy na weryfikowanym odcinku będzie poruszał się za szybko. Wideorejestrator oszacuje czas i prędkość jaka jest niezbędna, by bezpiecznie i bez mandatu pokonać trasę.

Urządzenia Mio pod odcinkowy pomiar prędkości

Co ważne, będzie też wiedział, jaki jest dystans do końca pomiaru. To dziś możliwe, dzięki wbudowanemu modułowi GPS, który na bieżąco weryfikuje położenie auta. Wszystkie informacje wyświetlają się na ekranie kamery. Dodatkowo kierowca może być pewien, że jego wideorejestrator będzie miał zawsze aktualne informacje, ponieważ producent gwarantuje bieżące aktualizacje tego, gdzie umiejscowione są fotoradary oraz odcinkowy pomiar prędkości. Funkcja dostępna jest w najnowszych modelach Mio z serii 800.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News