PILNE: To koniec mandatów dla kierowców za drobne wykroczenia! Nowe przepisy to bat na złośliwych policjantów

PILNE: To koniec mandatów dla kierowców za drobne wykroczenia! Nowe przepisy to bat na złośliwych policjantów

Koniec mandatów dla kierowców za drobne wykroczenia

Podaj dalej

Wielu kierowców nie raz doświadczyło dosyć złośliwego podejścia ze strony policjantów. Jeśli funkcjonariusz się uprze, to zawsze znalazł powód, za który mógłby wlepić mandat. Nadchodzą jednak poważne zmiany w tej kwestii, bowiem już zatwierdzono nowe przepisy, które zakazują karania za drobne wykroczenia.

Przepalona żarówka i brak zapasowej czy zabrudzona tablica rejestracyjna. Za takie rzeczy policjant może złośliwie wlepić mandat. Okazuje się jednak, że to nieludzkie podejście czasem jest kierowane w stronę tylko jednej grupy kierowców. Tak uznano m.in. w Filadelfii w amerykańskim stanie Pensylwania, a za jej przykładem mogą pójść kolejne metropolie. Statystyki wskazują, że policja mogła tam dokonywać dyskryminacji rasowej.

Ford Police Interceptor

Policja zatrzymuje za dużo czarnych

Władze Filadelfii wprowadziły ustawę, która zakazuje policji zatrzymywania do kontroli i wystawiania mandatów za drobne wykroczenia. Funkcjonariusze mają dawać co najwyżej ostrzeżenie lub wezwania bez natychmiastowych kar finansowych. CNN wylicza, że Afroamerykanie stanowią w Filadelfii 72 proc. zatrzymywanych kierowców, mimo że stanowią 48 proc. populacji. Czarne osoby dostawały też mandaty częściej i na wyższą kwotę.

Zdaniem władz uchwalone przepisy ograniczą negatywne interakcje między czarnoskórymi obywatelami a policją. Takie sytuacje miały poszerzać podziały i utrwalają nieufność wobec stróżów prawa. Policję od zbędnego kontrolowania i karania kierowców ma odstraszyć także obowiązków roboty papierkowej. Każde zatrzymanie będzie wymagało dokładnych raportów z usprawiedliwieniem takiego działania. Można tylko podejrzewać, że takie podejście sprawi, że funkcjonariusze mogą obawiać się interweniować wobec Afroamerykanów.

patrol policji

Skąd biorą się pomysły na takie ustawodawstwo?

Choć takie przepisy mogą być nieco zaskakujące w Polsce, to w Stanach Zjednoczonych wydają się wpisywać w ostatnie trendy. Od czasu afery związanej ze śmiercią George’a Floyda, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych mamy nową rewolucję kulturalną. Oburzenie przejawami segregacji rasowej doprowadziło do do powstania ruchu Black Lives Matter. Od tego momentu temat dyskryminacji z powodu koloru skóry jest niezwykle wrażliwy i podciąga się pod niego nawet pozorne drobiazgi. Teraz wpływem tych emocji zaskakująco zmieniono prawo właśnie w Filadelfii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News